Evropská unie rozšíří sankce vůči Sýrii na další představitele tamního režimu, který pokračuje v represích vůči opozici a civilistům. Na seznam osob, které mají zakázáno cestovat do EU a které mají zmražené v unii finanční aktiva, by mělo podle diplomatů přibýt 18 lidí.

Na rozšíření restriktivních opatření se diplomaté dohodli už předběžně. V průběhu pondělí o nich ale budou jednat ještě šéfové diplomacií unie v Bruselu.

Ministři budou zvažovat i rozhodnutí, aby Sýrie už neměla nadále přístup k penězům Evropské investiční banky (EIB). Rozšířením sankcí, které se týkají i dovozu ropy, EU reaguje na nekončící násilnosti. Protivládní nepokoje si od března podle OSN vyžádaly nejméně 3500 mrtvých.

"Je velmi důležité, abychom zvážili další opatření, abychom zvýšili tlak na režim (prezidenta Bašára) Asada," řekl při příjezdu na zasedání britský ministr zahraničí William Hague.

Liga arabských států (LAS) před několika dny kvůli tomu rozhodla, že Sýrii vyloučí ze svých řad. LAS také hodlá zvážit, jak chránit syrské civilní obyvatelstvo.

Na unijních seznamech "zakázaných osob" je nyní 56 Syřanů, kteří se podíleli na represích. Unie také zmrazila finance 19 společnostem, které jsou na režim navázány.

Mezi lety 1978 až 2010 EIB pro Sýrii "odklepla" půjčky ve výši 1,7 miliardy eur, z toho většinu pro energetický průmysl. Pro roky 2007 až 2013 bylo pro země ve Středomoří, mezi nimi i pro Sýrii, vyčleněno 10,7 miliardy eur.