Kromě hlubokého pohnutí a úlevy vzbuzuje dnešní propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita po více než pětiletém palestinském zajetí z pohledu většiny světových představitelů také závan naděje na oživení izraelsko-palestinského mírového procesu. Radikální hnutí Hamas Šalita vyměnilo za propuštění tisícovky palestinských vězňů, z nichž řada byla odsouzena za teroristické útoky proti židovskému státu; dnes byla propuštěna první skupina 477 vězňů.

Obzvláště emocionálně reagovala na Šalitovo osvobození Francie, jejíž občanství má Šalit po babičce z otcovy strany společně s izraelským. Úlevu a radost vyjádřili podle AFP představitelé napříč celým politickým spektrem.

Šalitovo osvobození "je velkou úlevou pro Francii", řekl prezident Nicolas Sarkozy v Nice. "A fakt, že byl Gilad od začátku uznán Francouzem, podle mého hodně přispěl k zachování jeho života."

Sarkozy dodal, že Šalit bude brzy přijat v Paříži a zároveň vyjádřil naději, že jeho osvobození umožní obnovu izraelsko-palestinského dialogu.

Stejný tón zazněl v reakcích z Londýna a Říma.

Šalitovo propuštění uvítali britský ministr zahraničí William Hague a premiér David Cameron. "Blahopřeji (izraelskému) premiérovi Benjaminu Netanjahuovi a všem dalším, kteří umožnili přivést ho (Šalita) živého a zdravého zpět. Doufám, že tato výměna vězňů bude krokem k míru," citovala Camerona agentura AFP. Premiér ujistil, že Británie bude nadále usilovat o obnovení přímých rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci s cílem vytvořit palestinský stát, který by existoval v míru vedle Izraele.

Podle italského ministra zahraničí Franca Frattiniho představuje Šalitovo propuštění "otevření nové kapitoly naděje pro mír na Blízkém východě".

Propuštění Šalita dnes uvítal také předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek. "Na tuto zprávu jsme dlouho čekali," řekl. "Jsem rád, že mohu slyšet zprávy o Giladově mírovém a vzájemně dohodnutém propuštění," dodal.

Německá kancléřka Angela Merkelová zase vyzdvihla "prvořadou" roli, kterou v záležitosti sehrál Egypt, a adresovala Káhiře "obzvláštní poděkování".

Radost nad tím, že pro Šalita "skončila jeho dlouhá zkouška", vyjádřila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. USA jsou zároveň optimistické, pokud jde o osvobození Ilana Grapela, řekla při neočekávané návštěvě v libyjském Tripolisu.

Izraelec původem z USA Grapel je zadržován v Egyptě od června kvůli obvinění ze špionáže ve prospěch Izraele. Podle pondělní informace izraelského rozhlasu je na spadnutí dohoda, na jejímž základě Káhira vymění Grapela za osm desítek Egypťanů vězněných v Izraeli.

Írán, který neuznává Izrael, zase blahopřál "palestinskému národu" k osvobození tisícovky palestinských vězňů zadržovaných "nelegitimním sionistickým režimem". Mluvčí teheránského ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparast současně vyjádřil naději, že "jednoho dne se celá Palestina vrátí svým skutečným vlastníkům".

Ozbrojenci Hamasu unesli Šalita v červnu 2006 a drželi ho v pásmu Gazy. Nyní se dohodli s židovským státem na propuštění vojáka výměnou za Palestince v izraelských věznicích. Prvních 477 Palestinců z plánované tisícovky se na svobodu dostalo dnes, zbylých 550 bude na svobodě do dvou měsíců.