Místopředseda britské vlády Nick Clegg řekl, že útok na Irák v roce 2003 byl nezákonný. Podle agentury Reuters, která o tom informovala, tak vystavil novou britskou vládní koalici tlaku, aby postoj k irácké válce vyjasnila.
Clegg je liberální demokrat, předseda vlády David Cameron konzervativec. Cameron, stejně jako většina jeho strany, invazi podpořil.
Cameronova mluvčí řekla, že Clegg vyjadřoval jen svůj názor. Jaký je přesně postoj vládní koalice k irácké válce, nesdělila.
Clegg svá slova pronesl v parlamentu, kde zastupoval Camerona, který je v USA. Střetl se tam slovně s labouristou Jackem Strawem, který byl v době útoku ministrem zahraničí.
"Možná jednou, a možná budeme musit počkat na jeho (Strawovy) paměti, by mohl složit účet za svou roli v nejkatastrofálnějším ze všech rozhodnutí, kterým je ilegální invaze v Iráku," prohlásil Clegg.
Británie: Éra labouristů končí, Cameron je novým premiérem - čtěte ZDE
Profil: Kdo je David Cameron? - čtěte ZDE
Nový britský premiér Cameron nebude v Downing Street 10, ale 11 - čtěte ZDE
Na naléhavé otázky novinářů na tiskové konferenci, zda tato slova vyjadřují vládní politiku nebo názor sdílený Cameronem, vládní mluvčí řekla: "Místopředseda vlády má nárok na vlastní názor. Nemyslím, že koaliční vláda má nějaký specifický názor na legálnost irácké války."
Británie v ní byla hlavním spojencem Spojených států, které ji začaly.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist