V Teheránu začal soudní proces se 16 demonstranty zatčenými při protivládních protestech loni 27. prosince.

Pět z nich je obžalováno, že jsou "božími nepřáteli" a hrozí jim trest smrti. Ostatní čelí obvinění z nelegálního shromažďování a spiknutí proti národní bezpečnosti, z propagandy proti islámskému režimu a podněcování k nepokojům.

Mezi těmi, kdo jsou obviněni, že jsou "božími nepřáteli", jsou dvě osoby napojené na exilovou opoziční skupinu Lidoví modžáhedové, upřesnila vládní agentura IRNA.

Dále je v této skupině jeden člen hnutí baháí, které je v Íránu zakázáno, jeden studentský aktivista a jeden člen opozice s "komunistickými tendencemi", kteří jsou rovněž obviněni z toho, že poskytovali zahraničním rozhlasovým stanicím rozhovory.

Proces začal dva dny po popravě dvou lidí odsouzených loni v létě po nepokojích následujících po červnovém kontroverzním zvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Demonstrace z 27. prosince, o šíitském svátku ášúrá, při nichž zahynulo osm lidí a stovky byly raněny, byly nejkrvavější a nejrozsáhlejší od nepokojů vyvolaných Ahmadínežádovým znovuzvolením. Podle oficiálních údajů byla při a po těchto demonstracích zatčena tisícovka lidí.
Jiných pět odpůrců režimu zatčených při demonstracích v době ášúry a obviněných, že jsou "božími nepřáteli", bylo souzeno 18. ledna a prokurátor pro ně žádal trest smrti. Celkově bylo zatím k smrti kvůli účasti na nepokojích odsouzeno 11 lidí.

Část Íránců nesouhlasí s výsledkem prezidentských voleb, v nichž loni v červnu obhájil svůj mandát Mahmúd Ahmadínežád. Stoupenci jeho soupeřů tvrdili, že výsledky byly zfalšovány, a vydali se do ulic.

Protesty, které pokračovaly až do prosince, si podle opozičních zdrojů vyžádaly osm desítek mrtvých, podle vlády polovinu. Souzeno je přes 100 lidí. Je to největší opoziční hnutí proti vládě od islámské revoluce z roku 1979.