Širší vedení vládnoucí Čínské komunistické strany se tento týden na tajném rokování vyslovilo pro "vládu práva", ale "s čínskými rysy". Oznámila to státní média. Podle západních agentur se komunistická vláda snaží poskytnutím větší nezávislosti soudům a omezením ovlivňování soudců místními činiteli čelit rostoucím sociálním nepokojům v zemi v posledních letech.

Tyto záměry, odsouhlasené během čtyřdenního zasedání ústředního výboru KS Číny za zavřenými dveřmi, mají zásadní význam pro fungování čínské tržní ekonomiky, druhé největší na světě, poznamenala agentura Reuters. Přicházejí v době zpomalení růstu čínské ekonomiky, což může vést k dalším obchodním i sociálním problémům.

V provinciích dochází v poslední době ke stále častějším projevům nespokojenosti se zabíráním půdy, korupcí a znečišťováním životního prostředí, tedy problémy, které justice mnohdy nechává nevyřešené. Hněv místních obyvatel se pak nezřídka zvrhne v násilné střety s policií a zemi kvůli tomu hrozí sociální nestabilita.

Závěrečné komuniké ze zasedání, které zveřejnila státní agentura Nová Čína, informuje o "naprosté podpoře řízení země v souladu se zákony s cílem vytvořit socialistický právní systém s čínskými rysy". Podle agentury AFP se zmiňuje také o "vybudování socialistické země, v níž vládne zákon".

Právní experti a politologové ale poukazují na přílišnou obecnost těchto formulací. Dokument vůbec neuvádí žádná konkrétní opatření, jež by měla následovat. Vedení komunistické strany má vše teprve upřesnit.

Úřady na jihozápadě Číny ve čtvrtek potrestaly 17 úředníků v souvislosti s krvavým incidentem, který se odehrál 14. října ve vesnici Fu-jou v provincii Jün-nan kvůli nedostatečným kompenzacím za odebranou půdu. Rozzlobení obyvatelé údajně zajali několik stavebních dělníků a čtyři z nich upálili. Při střetech přišli o život ještě další dva dělníci a dva vesničané, zranění utrpělo 18 lidí.