Japonský premiér Shinzo Abe a indický předseda vlády Narendra Modi na setkání v Tokiu řešili investiční záležitosti i dohodu, jak urychlit jednání o vzniku paktu jaderné energie.

Posílení bezpečnostních vazeb mezi státy a spolupráce v oblasti nukleární energie by se podle serveru BBC mohlo vyložit jako pokus o vyvážení rovnováhy v Asii, kde má dominantní postavení Čína.

"Oba premiéři se opětovně ujistili o důležitosti obraných vztahů mezi Japonskem a Indií a jejich strategickém partnerství, které se rozhodli zdokonalit a posílit," uvedli politici ve společném prohlášení. A dodali, že "oba vidí obrovský potenciál pro spolupráci na projektech obranného vybavení a technologií mezi oběma zeměmi". Země se dohodly i na pravidelných společných cvičeních námořnictva.

Na setkání obou premiérů Čína později zareagovala. Ve svém státním tisku China Daily obvinila Abeho z rozdělování Indie a Číny. A pohrozila, že indicko-čínské vazby nyní čelí obrovské nejistotě s ohledem na zvyšující se spolupráci v rámci BRICS (hospodářské uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky).

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se