Tajfun Ma-On, který ve středu udeřil na jihojaponský ostrov Šikoku, slábne a míří na východ. Přináší kromě vichru o rychlosti 180 kilometrů v hodině také vydatný déšť, který se zřejmě nevyhne ani oblasti zničené silným březnovým zemětřesením.

Tajfun si vyžádal život jednoho člověka a několik desítek lidí zranil. Narušil dopravu včetně vlakových spojů na jihozápadním předměstí Tokia a v sousední prefektuře Jamanaši.

Podle japonského tisku bylo kvůli tajfunu v úterý zrušeno 400 letů a dnes 120 dalších. Železniční provozovatel zrušil také 100 spojů expresních vlaků.

Meteorologická služba upozornila Japonce, že na pacifickém pobřeží může nastat delší větrné období se silným deštěm. Občané se mají mít na pozoru před možnými sesuvy půdy a záplavami. To se může týkat i pobřeží v prefektuře Fukušima, která leží na ostrově Honšú.

Tuto oblast v březnu postihlo ničivé zemětřesení a cunami, v jehož důsledku byla zničena tamní jaderná elektrárna. S následky se Japonsko dodnes nevypořádalo. Podle meteorologů by tam v noci mohlo spadnout 50 milimetrů srážek za hodinu.

Provozovatelská firma TEPCO chce reaktory zakrýt, aby vyloučila možnost, že je vyplaví déšť. První z nich ale nebude přikryt dřív než v září.

Srážkový rekord

V prefektuře Kóči na ostrově Šikoku v úterý naměřili víc než 800 milimetrů srážek, což je jednodenní japonský rekord.

Podle japonských sdělovacích prostředků bylo v 18 prefekturách zraněno 60 lidí. Na ostrově Šikoku našli na říčním břehu tělo pohřešovaného 84letého muže, který odešel z domova zkontrolovat svou loď. V Kjótu byla silným deštěm poškozena jedna ze zdí tamního paláce, který je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zemětřesení a cunami si v březnu vyžádaly téměř 28 tisíc mrtvých nebo pohřešovaných. Severovýchodní pobřeží Japonska se ocitlo v troskách, náhradní ubytování potřebují stále tisíce lidí.