Výraz "radioaktivní mrak", který má podle některých médií dorazit z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 nad střední Evropu, je podle šéfky Státního ústavu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové "strašící výraz bulvárních médií". Ve skutečnosti jde v Evropě jen o sotva měřitelné jednotlivé částice unášené prouděním vzdušných mas, v České republice dosud nebyly změřeny, reagovala ve středu Drábová na informace související s únikem radioaktivity z elektrárny, která byla poškozena předminulý týden při silném zemětřesení a ničivém tsunami.

Během dne nad střední Evropu dorazí radioaktivní prach z poškozené japonské elektrárny. Obyvatele ale prý nijak neohrozí - úroveň radiace bude totiž velmi nízká.

Radioaktivita bude tak nízká, že ji bude možné naměřit jen za použití velmi nákladných metod, uvedl podle agentury DPA. Erich Wirth z německého úřadu pro životní prostředí. Wirth očekává, že běžnou úroveň záření, která se pohybuje kolem 70 nanosievertů za hodinu, radioaktivní prach z Japonska "prakticky neovlivní".

Také v dlouhodobém horizontu by hladina radiace měla zůstat velmi nízká. "Souvisí to s tím, že vzdálenost (od Japonska) je hodně velká," vysvětluje Wirth.

Nad Česko prach prý nedoletí

Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) ale neočekává, že by se radioaktivní částice dostaly až nad Českou republiku. Podle mluvčího Petra Dvořáka výškové proudění vzduchu nenapovídá tomu, že by kontaminovaný prach nad Česko směřoval. Stav záření na území ČR lze sledovat na webu Státního ústavu radiační ochrany.

V úterý dorazil radioaktivní prach z elektrárny Fukušima I přes Tichomoří a Severní Ameriku až do Evropy. Vědci částice zaznamenali už na Islandu. Lidé jimi ale nijak ohroženi nejsou, protože se prach v následujících dnech v atmosféře fakticky rozpustí.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost předpověděl, že částice, které nyní pravděpodobně poputují i do Francie, budou tisíckrát až desettisíckrát slabší než ty, které v roce 1986 dorazily do země po jaderné katastrofě v Černobylu na Ukrajině.

Pracovníci společnosti Tokyo Electric Power (Tepco) už více než týden bojují s poškozenými budovami reaktorů v jaderné elektrárně Fukušima I. Po problémech v reaktoru číslo čtyři, kde bylo uskladněno vyhořelé palivo, se v úterý znovu ozval třetí reaktor, nad jehož střechou byl zachycen stoupající dým.

Nad třetím reaktorem opět stoupá černý kouř

Stejně jako ke všem ostatním, i k němu byly přivedeny elektrické kabely a stále ho chladí také vodní děla, která se snaží, aby klesla teplota vody v bazénu s vyhořelým palivem. Společnost se o třetí reaktor stará primárně, neboť jako jediný funguje na smíšené palivo obsahující plutonium.

Ve středu se nad navíc nad budovou třetího reaktoru objevil znovu černý dým. Také tam byla ve srovnání s předchozími dny naměřena nezvykle vysoká úrovně radiaktivity. Obavy vzbuzuje i první reaktor, ve kterém teplota vzrostla na téměř 400 stupňů Celsia, přičemž konstrukční limit je stanoven na 302 stupňů.

Přesto ve Fukušimě I ve středu naměřili opět rostoucí hodnotu radiace. Nyní dosahuje úrovně 500 millisievertů za hodinu, v přírodě je přirozená radiace přitom asi dva millisieverty za rok. Práce na druhém reaktoru tak musely být přerušeny.

Tokijské úřady zároveň varovaly, že voda v městském vodovodu není kvůli vysoké radioaktivitě vhodná pro děti. V testovaných vzorcích pitné vody se zvýšila koncentrace jodu na 210 becquerelů na kilogram, zatímco limity stanovené japonskými úřady pro děti jsou 100 becquerelů.

Výkyvy radioaktivity sleduje síť 63 monitorovacích stanic ve světě. Provozovány jsou Organizací pro kontrolu úplného zákazu jaderných zkoušek (CTBTO), která je pod patronací OSN a má sídlo ve Vídni.