Všech 33 horníků zavalených 17 dní v severochilském dole na měď a zlato je naživu. Oznámil to chilský prezident Sebastián Piňera. Byl s nimi navázán kontakt, citovaly jeho slova agentury AFP, AP a Reuters. Dostat je ale na povrch bude podle záchranářů trvat zřejmě až tři měsíce.

Horníci podle agentur uvedli, že slyšeli hlasité bušení, když se v pondělí ráno místního času se sondou provrtali do zavaleného dolu do hloubky 688 metrů, a to do místa, kam se podle jejich předpokladu mohli jejich kolegové uchýlit. Když sondu vytáhli, byl na ní připevněn kus papíru, na němž bylo napsáno červenými písmeny: Všech nás 33 je v pořádku.

Prezident, který odjel k dolu ve městě San José, asi 800 kilometrů severně od hlavního města Santiaga de Chile, ukázal papír novinářům a příbuzným. "Je to zpráva našich horníků, která nám říká, že jsou živí a že jsou spolu." Dodal ale, že bude trvat několik měsíců, než se podaří horníky dostat na povrch.

Záchrana může trvat měsíce

Záchranáři uvedli, že hloubení nového tunelu, kterým se budou chtít dostat k zavaleným havířům, bude trvat nejméně 120 dní. Mezitím umístí do nového vyhloubeného vrtu úzkou plastovou trubici, kterou budou havířům dopravovat potravu, hydratační gely a komunikační zařízení. V hloubce dolu jsou zásoby vody a ventilační šachty, které pomohou havířům přežít.

Do dolu bude také spuštěna kamera a mikrofony, které pomohou udržovat kontakt s horníky. "Bude to trvat měsíce (dostat je ven). Ale nezáleží na tom, jako dlouho to bude trvat, ale jen aby to mělo šťastný konec," řekl chilský prezident.

Příčina nehody, která se stala 5. srpna, se stále vyšetřuje. Chile patří k nejvýznamnějším světovým producentům mědi, nehody v tomto průmyslovém odvětví jsou však v této zemi poměrně vzácné.