Co je tsunami

- slovo pochází z japonštiny ("tsu" - přístav a "nami" - dlouhá vlna)

- nejčastější příčinou vzniku je zemětřesení, dále sopečné erupce nebo sesuvy půdy

- pohybuje se rychlostí i přes 800km/h, což komplikuje včasné varování

- na moři je nízká, u pobřeží dosahuje výšky až desítek metrů

Převrácená auta, stromy, které se ve větru ohýbaly jako stébla trávy, domy spláchnuté obrovskými vlnami.Tak popsali agentuře AFP svědci úterní večer, kdy soustroví Samoa zasáhly vlny tsunami. Přívalová vlna zalila a zdevastovala řadu vesnic. Na Americké Samoji se rozlila až 1,6 kilometru do vnitrozemí.

Při neštěstí přišlo o život přes sto lidí, desítky osob se pohřešují.

"Bleskovou rychlostí jsme vstali a utíkali k autu, se kterým jsme se zařadili do zácpy. Policisté vyzývali obyvatele, aby se dostali na výše položená místa," vylíčil situaci pro australskou televizi Sky News zaměstnanec cestovní kanceláře na Americké Samoji David Vaeafe.

Podle BBC potvrdila policie Samoy (dříve Západní Samoa) 77 obětí, na Americké Samoe zemřelo nejméně 25 osob, dalších 6 mrtvých hlásí ostrovní stát Tonga. "předpokládáme, že celkem bude kolem sta obětí. Pátrání po pohřešovaných nadále pokračuje," řekl agentuře Reuters Ausegalia Mulipola z úřadu Samoy pro řešení katastrof.

Začíná také sčítání materiálních škod, premiér Samoy Tuilaepa Sailele Malielegaoi novinářům řekl, že je z rozsahu poničení v šoku. "Tolik toho zmizelo, tolik lidí přišlo o život," uvedl.

"Některé oblasti jsou jen několik metrů nad mořem, tak si můžete představit rozsah škod," doplnil ho zástupce Americké Samoy Eni Faleomavaega. Ten popsal, jak vlny "doslova srovnaly se zemí nízko položené oblasti samojského souostroví". Připomněl také, že tsunami udeřily během několika minut a nenechaly tak lidem žádný čas na útěk. "Neexistuje žádný varovný systém, který by dokázal včas lidi upozornit," dodal.

Další z představitelů západosamojské vlády Misa Telefoni australské agentuře AAP popsal, že "oceán se rozlil po okolí během pěti minu". "Na tomto místě a s takovou intenzitou nevím, jestli bylo možné udělat něco lépe," myslí si Telefoni. 

Místní meteorologové ale upozorňují, že některé z obětí zemřely až při druhé vlně, když po té první začali u mořských břehů sbírat vyplavené ryby.

Červený kříž: Varovný systém zafungoval

Podle mluvčí Červeného kříže v Apii se nicméně ale ukázalo, že systém varování před tsunami pomocí rozhlasu a hromadně vysílaných esemesek funguje. Většina z 220.000 obyvatel ostrova Samoa stačila včas utéct na vyvýšená místa a do kopců, a tím se zachránit. To potvrdili i místní lidé. "Všechno šlo strašně rychle. Stěží jsme po varování stačili vyběhnout na kopec, za námi nezůstal stát ani jeden dům," řekl novozélandskému rozhlasu Graeme Ansel.

K otřesům došlo v 6:48 místního času. Zemětřesení, jehož epicentrum se nacházelo zhruba 190 kilometrů od Americké Samoy, mělo intenzitu až 8,3 stupně Richterovy škály.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že tsunami nebude mít obdobně tragický dopad jako přílivová vlna po zemětřesení poblíž indonéského ostrova Sumatra koncem roku 2004. Tehdy si tsunami vyžádala na 230.000 lidských životů.

Pomůže USA i Austrálie

Podle zatím nepotvrzených zpráv vlny v některých částech ostrovů dosahovaly výšky až čtyř metrů. V plochých částech ostrova Upolu v Samoi tsunami došla až 800 metrů do vnitrozemí. Zprávy mluvily o zničení osad a turistických zařízení v zálivech Fagaloa a Siumu na východní straně ostrova Upolu. Vystrašení obyvatelé dlouho po neštěstí zůstávali v kopcích ostrova z obav před dalšími vlnami z případných dodatečných otřesů. Teprve po řadě hodin se začali vracet ke svým osadám.

Čeští občané mezi oběťmi zřejmě nejsou, řekl Českému rozhlasu - Radiožurnálu zástupce české ambasády v australské Canbeře.

"Dle dostupných informací by v postižené oblasti neměl být žádný český občan," řekl Radiožurnálu Radim Pecl z českého velvyslanectví v Canbeře. Jeho úřad situaci nadále kontroluje.

Prezident Barack Obama vyhlásil Americkou Samou na oblast stiženou katastrofou, což umožňuje uvolnit federální prostředky pro pomoc. Na ostrov již odletěli odborníci úřadu FEMA pro nouzové situace, aby vyhodnotily potřeby pomoci pro obyvatele ostrovů.

Austrálie a Nový Zéland vyjádřily ochotu pomoci Samoe, zatím však tamní orgány o pomoc nepožádaly. "Jsou to naši sousedé a přátelé, poskytneme jim cokoli podle našich možností," řekl australský vládní činitel. Nový Zéland oznámil vyslání letadla s pátrači, které má také odhadnout škody.