Počet obětí víkendových záplav na Filipínách stoupl podle vlády na 240. Nejhorší záplavy za několik desítek let postihly zejména metropoli Manilu a okolní provincie.

Dosavadní zprávy hovořily o 140 obětech přírodního živlu. Podle vlády je v provizorních evakuačních táborech téměř 375.000 lidí, celkem však záplavy způsobené víkendovými lijáky a tropickou bouří Ketsana postihly životy více než 600.000 osob.

V hlavním městě Manile, kde žije 12 milionů lidí, byl vyhlášen stav přírodní katastrofy. V pondělí požádala vláda o mezinárodní pomoc.

Tropická bouře Ketsana přinesla během dvanácti hodin na Filipíny tolik deště, kolik jindy nenaprší za celý měsíc a spustila tak nejhorší záplavy, jako tento ostrovní stát postihly za více než 40 let. Vojáci, policisté a záchranáři už dostali do bezpečí více než 12.350 lidí, ale nepotvrzené zprávy varují, že bilance obětí bude dále stoupat.

Ministr obrany Gilbert Teodoro na tiskové konferenci uvedl, že pomoc z ciziny umožní filipínské vládě pokračovat v záchranných pracích. "Snažíme se co nejlépe zajistit základní potřeby, ale hrozí mnohem vážnější situace," řekl Teodoro. "Nemůžeme čekat, až se to stane," dodal.

Rozsah katastrofy ukazují záběry místních televizních stanic, na nichž jsou vidět bahnem pokryté domy, auta převrácená na silnicích, či pohovka zaklíněná v drátech elektrického vedení. Zprávy informují o značném množství lidí bez pitné vody, jídla a elektřiny.

Jeden z místních obyvatel Jeff Aquino říká, že ve vrcholící bouři dosáhla voda až k třetímu podlaží jeho domu. Spolu s manželkou a třemi malými dětmi strávil noc na střeše a sušené mléko pro dvouletá dvojčata míchali s padající dešťovou vodou.

Mezi těmi, které voda odřízla od spojení se světem, byla i mladá herečka Christine Reyesová, kterou zachránil televizní a filmový hrdina Richard Gutierrez ze střechy jejího domu v blízkosti Manily. Na pomoc se jí vydal poté, co plačící dívka zavolala z mobilního telefonu do místní televizní sítě. Gutierrez, s nímž Reyesová hraje v nově natáčeném filmu, se o jejím osudu doslechl, půjčil si vojenský motorový člun a odvezl Reyesovou, její matku a dvě malé děti do bezpečí.

Související