Dolní komora uruguayského parlamentu ve středu schválila návrh na faktickou legalizaci pěstování a prodeje marihuany. Zákon musí ještě projít Senátem. Užívání marihuany je v zemi legální, ale její pěstování a prodej zatím nikoli.

Pokud návrh schválí i horní parlamentní komora, stane se Uruguay prvním státem světa, kde bude pěstování a prodej marihuany legální činností regulovanou státem.

Návrh zákona, který byl schválen po čtrnáctihodinové debatě, z ochozů sněmovny bouřlivě přivítaly davy stoupenců marihuany. V textu návrhu se uvádí, že stát "přebírá kontrolu nad regulací dovozu, vývozu, výsadby, pěstování, sklizně, produkce, nabývání, marketingu a distribuce konopí a jeho derivátů".

Podle iniciátorů předlohy je cílem minimalizovat škody z distribuce drog a omezit jejich užívání. Podle kritiků zákon otevře dveře tvrdým drogám a může vyvolat nepřátelskou reakci v zemích, jež těžce bojují s narkomafií, například v Mexiku či Kolumbii.

V souladu se zněním zákona vznikne v Uruguayi regulační orgán zvaný Ústav pro regulaci a kontrolu konopí (IRCCA), který bude na uplatňování nových pravidel dohlížet. Spotřebitelé – kterými budou moci být výhradně dospělí Uruguayci – budou procházet povinnou registrací a budou moci v licencovaných lékárnách zakoupit měsíčně do 40 gramů drogy.

Každá domácnost bude kromě toho moci vypěstovat šest sazenic konopí ročně, tedy asi 480 gramů drogy. Kluby kuřáků marihuany, jejichž vznik zákon předpokládá, budou smět mít nejvýš 15 členů a mohou vypěstovat 90 sazenic ročně s celkovou roční produkcí 7,2 kilogramu marihuany.

Dvě třetiny Uruguayců jsou proti

Pro nový zákon hlasovalo 50 poslanců, proti jich bylo 46. O zákonu, který prosazuje prezident José Mujica, bude Senát hlasovat nejpozději do konce letošního roku. Uruguay je v Jižní Americe považována za praporečníka liberální demokracie a jednu z nejbezpečnějších zemí. Přesto se proti legalizaci prodeje a pěstování marihuany v průzkumech vyslovily dvě třetiny dotázaných Uruguayců.

Uplatňování zákona budou podle zákonodárců doprovázet sankce za jeho nedodržování ve formě pokut i vězení a informační kampaň na školách zaměřená na objasňování škodlivosti drog včetně marihuany.

Poslanecká debata předcházející hlasování byla vášnivá. "Devadesát osm procent lidí závislých na kokainu začínalo s marihuanou," prohlásil konzervativní poslanec Gerardo Amarilla. "Riskujeme příliš mnoho. Mám pocit, že si hrajeme s ohněm," dodal.

Podle mínění těsné většiny poslanců ale legalizace marihuany za pokus stojí. Globální válka s drogami podle nich skončila krvavým a nákladným neúspěchem a licencovaný prodej marihuany, který nahradí dealery z podsvětí, může ušetřit peníze i lidské životy.