Již třetí týden trvající protest proti sociální nerovnosti a nezodpovědnosti finančních firem na jihu newyorského Manhattanu inspiroval podobné akce v jiných městech Spojených států.

Větší množství demonstrantů se podle deníku The Wall Street Journal o víkendu sešlo například v Chicagu a Los Angeles. V San Francisku a Pittsburghu jsou pak teprve v zárodku.

 

V Los Angeles se v sobotu utábořilo před tamní radnicí několik stovek lidí a oznámili, že na místě chtějí zůstat, uvedl list The Los Angeles Times. V neděli pak centrem města podle deníku prošel průvod umělců a aktivistů vyjadřujících podobné pocity, ale patřících k různým organizacím.

Na prostranství před radnicí pak někteří lidé postávali s transparenty, jiní je malovali, další hráli na hudební nástroje či diskutovali o další strategii. Projíždějící auta jim vyjadřovala podporu troubením, sympatizanti zase nosili jídlo.

Mnoho z nich se o protestu dozvědělo ze sociálních sítí. Dvacetiletý student Blake Digangi na akci přišel, protože od kamarádů z New Yorku slyšel o tamním protestu. "Začal jsem sledovat videa na YouTube a začalo mne to fascinovat," uvedl. Do Los Angeles o víkendu přijel z nedalekého Menifee. I když by se neoznačil za aktivistu, vadí mu nedostatek pracovních příležitostí.

V Chicagu protestující podle The Wall Street Journal zabrali úzký chodník před místní pobočkou americké centrální banky Fed. Jsou tam již přes deset dní. V neděli se jich více než 100 zúčastnilo organizačního mítinku. Organizátoři hlasitě vyvolávali instrukce: "Žádné násilí, přátelské chování k policii, pokračování v revoluci."

"Jsme součástí globálního a šířícího se hnutí," křičel třiatřicetiletý herec Micah Philbrook, který v Chicagu působí v roli tiskového mluvčího hnutí. Ostatní demonstranti jeho slova opakovali, aby je zesílili. Stejně jako na newyorských protestech, které inspirovalo arabské jaro a okupace náměstí Puerta del Sol ve španělském Madridu, tak nahrazují megafony.

V New Yorku demonstranti obsadili Zucottiho park ve finanční čtvrti 17. září. Místo přejmenovali na Náměstí svobody a již před týdnem řekli jejich zástupci ČTK, že se odtud jen tak nehnou. Někteří z protestujících jsou na prostranství od začátku, jiní sem přicházejí a zase odcházejí. Účast sílí o víkendech. V pátek sem také hodně lidí přilákala nakonec nepotvrzená zvěst, že tu na podporu protestu zahraje kapela Radiohead.

V sobotu větší skupina demonstrantů chtěla v neohlášeném průvodu projít do Brooklynu. Na Brooklynském mostě se část z nich oddělila od hlavní skupiny, sešla z chodníku a zablokovala vozovku. Podle deníku The New York Times někteří radikální demonstranti vykřikovali "zabereme most". Policie pak zatkla kolem 700 lidí.

Účastníci newyorského protestu pod heslem Okupujte Wall Street tvrdí, že zastupují zájmy 99 procent lidí oproti "chamtivosti a korupce" jednoho procenta bohatých. Své hnutí označují za "odpor bez vůdců" a násilí. Akci minulý týden začaly podporovat některé velké americké odborové organizace. Tento týden by se protestní akce měly přenést do hlavního města Washingtonu v souvislosti s desátým výročím americké invaze do Afghánistánu.