Nezaměstnaný padesátiletý Rom Ladislav Bledý, který byl doma v České republice dvakrát napaden skinheady, přijel v roce 2009 s rodinou do Kanady a požádal tu o azyl. O 15 měsíců později, frustrován z čekání na posouzení svého případu komisí pro uprchlíky, svou žádost stáhl, stejně jako stovky dalších Romů. Nyní se vrací domů, kde ho čeká další nejistota, píše agentura AFP.

"Přijel jsem do Kanady s ženou a třemi dětmi za lepším životem. Čekali jsme tu 15 měsíců, ale nic se nestalo," řekl Bledý. "A není záruka, že se naším případem bude někdo zabývat v blízké budoucnosti," pokračoval. Doplnil také, že se obává dalších útoků "neonacistických skinheadů", až se vrátí do ČR.

Příliš dlouhé čekání

V Kanadě žije asi 30 tisíc Romů, polovina z nich v Torontu. Asi 8 tisíc jich v současnosti čeká na projednání své žádosti o status uprchlíka. Čtyři tisíce z nich jsou občané Maďarska, 1300 Češi a 500 Slováci. Ostatní pocházejí z Rumunska.

V červenci 2009 Kanada obnovila víza pro turisty z České republiky, členské země Evropské unie, s odvoláním na rostoucí počet žádostí o azyl, především ze strany Romů.

"Velká část romských žadatelů o azyl svou žádost stáhne a vrátí se domů," řekl právník Max Berger, který se specializuje na záležitosti imigrace. Je to případ i více než 250 jeho českých klientů, které odradilo dlouhé čekání a zamítavé rozhodnutí v případech jiných Romů.

Před rokem 2009 byla úspěšnost romských žadatelů o azyl vyšší než 80 procent. Klesla ale téměř na nulu poté, co vláda zahájila ofenzivu proti tomu, co označuje za zneužívání svého imigračního systému.

Kanada jako Francie?

"Jen těžko můžu věřit, že Česká republika je ostrovem perzekuce v Evropě," řekl loni ministr pro imigraci Jason Kenney. V té době vyslala Komise pro imigraci a uprchlíky do ČR misi, která měla problém vyšetřit. Mise nenašla známky perzekuce Romů a konstatovala, že jejich ochrana se spíše zlepšila.

V posledních měsících se na Francii snesla řada kritických hlasů kvůli tomu, že vyzvala stovky Romů v nelegálních táborech k návratu do Rumunska a Bulharska. Pro Paula St. Claira, ředitele romského komunitního centra v Torontu, je mezi francouzskou a kanadskou politikou jasná analogie.

"Všichni křičí na Francii, ale Kanada dělá přesně totéž. Jediný rozdíl je, že Kanada to dělá zákonným a mírnějším způsobem," řekl. Kritizoval vyjádření ministra Kenneyho a zprávu vyšetřovací mise, stejně jako jejich dopad na hodnocení žádostí o azyl.

Několik právníků žadatelů o azyl podalo žalobu u federálního soudu, v níž se dožadují přehodnocení případu svých klientů.

Mluvčí komise pro imigraci Charles Hawkins přiznal, že jeho úřad je zavalen žádostmi o azyl - v současnosti jich zde je 53.658. Odmítl však, že by vláda ovlivňovala jeho rozhodnutí. "Žádosti jsou posuzovány případ od případu. Se všemi žadateli se zachází stejně a všichni procházejí stejnými procedurami," prohlásil.