Demokratce Lise Schulzové, majitelce restaurace v San Francisku, se v úterních kongresových a guvernérských volbách splnilo přání. "Chtěla bych, aby demokraté prohráli, ale ne moc. Jen ve Sněmovně reprezentantů, Senát by měl ale zůstat nám, aby nepřevzali celý Kongres," říkala Lisa těsně před volbami, když se o víkendu ve Washingtonu účastnila statisícového shromáždění televizního moderátora Jona Stewarta.

Přesně tak američtí voliči v úterý překreslili politickou mapu Ameriky. Demokraté přišli o většinu ve Sněmovně reprezentantů, podle údajů ze středečního večera ztratili přes šedesát křesel, ale udrželi si těsnou většinu v Senátu.

Ústředním tématem voleb byl špatný stav ekonomiky a vysoká nezaměstnanost, volby byly i referendem o dosavadní vládě prezidenta Baracka Obamy. Většina Američanů se vyslovila proti výdajové politice Bílého domu a zdravotní reformě. Republikánská základna byla navíc vyburcována konzervativním hnutím Tea Party, jehož kandidáti se nyní dostali i do Kongresu.

Mnozí demokraté ovšem podobně jako Lisa Schulzová věří, že pro Baracka Obamu se tím paradoxně zvýšily šance na obhajobu úřadu v roce 2012. „Republikáni teď přebírají část odpovědnosti za ekonomiku, už nemohou jen všemu říkat Ne.“


Výsledky voleb do Sněmovny reprezentantů:

Dolní komoru sněmovny ovládli republikáni, kteří v ní budou mít 240 zástupců. Demokratů ve Sněmovně reprezentantů zasedne 184. Ve 11 okrscích je stále nerozhodnuto.

Před volbami byl ve Sněmovně reprezentantů poměr hlasů 255 ku 178 ve prospěch demokratů. Dvě křesla byla neobsazená, když jejich držitelé, jeden republikán a jeden demokrat, rezignovali tak krátce před úterním hlasováním, že nebylo možné vypsat doplňovací volby na jejich místo. Podle agentury Reuters je převrácení poměru sil ve Sněmovně reprezentantů nejvýraznější od roku 1948.

Nové složení Sněmovny reprezentantů:
Republikáni: 240 křesel
Demokraté: 184 křesel
Nerozhodnutá: 11 křesel

Výsledky voleb do Senátu:

Horní komoru sněmovny udrželi demokraté, kteří v ní mají 52 křesel proti 46 republikánským mandátům. Nerozhodné zůstávají dva souboje ve státech Aljaška, Washington a Colorado, kde průběžné výsledky ukazují jen těsný rozdíl mezi kandidáty obou stran.

Na Aljašce po sečtení tří čtvrtin hlasů vede republikánka Lisa Murkowská, která ale nekandiduje pod hlavičkou své strany. V primárkách ji totiž porazil kandidát Tea Party Joe Miller, který nyní ve volbách drží druhé místo.

Volilo se v 37 státech. Republikáni uspěli ve 23, demokraté v 11.

Nové složení Senátu:
Demokraté: 52 křesel
Republikáni: 46 křesel
Nerozhodnutá: 2 křesla

Výsledky voleb guvernérů:

Republikáni výrazně uspěli také v guvernérských volbách, které se konaly ve 37 amerických státech. Republikánští kandidáti zvítězili v 29 z nich. Demokraté získali sedmnáct guvernérů, republikány u vlády nahradili v Kalifornii a na Havaji. Ve státě Rhode Island se guvernérem stane nezávislý kandidát Lincoln Chafee, který byl v minulosti senátorem za republikány.

Nerozhodnuto zůstává ve státech Vermont, Illinois a Minnesota. Průběžné sčítání tu ukazuje na tak malé rozdíly mezi kandidáty, že podle serveru Politico bude nutné hlasy přepočítat. Server uvádí, že taková procedura může trvat i několik dní. Ve všech třech vedou demokraté.

Nové obsazení guvernérských postů:
Republikáni: 29
Demokraté: 17
Nezávislý kandidát: 1
Nerozhodnuto: 3