Ani astronomické výdaje na kampaň a podpora slavných osobností nepomohly republikánským kandidátům uhájit pozice v Kalifornii. Demokraté je tu jednoznačně porazili v boji o Senát, Sněmovnu reprezentantů i křeslo guvernéra.

Obyvatelé třetího největšího amerického státu se také loučí se svým slavným guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem. Ten opouští post s pouze 22procentní popularitou, voliči ale jako dárek na rozloučenou alespoň v referendu odmítli zrušení jím prosazeného „ekologického zákona“.

V dalším ostře sledovaném referendu, které probíhalo zároveň s volbami, se Kaliforňané vyslovili proti legalizaci marihuany.

Neúspěšné bohaté ženy

Hvězdou kalifornských voleb se stal Jerry Brown, demokratický kandidát, který byl na post guvernéra zvolen už podruhé – v čele státu stál už v letech 1975-1983.

„O 28 let později, plný energie, plný kreativity jsem připraven sloužit vám, lidu Kalifornie,“ prohlásil ve svém vítězném prostoru.

Svou republikánskou sokyni Meg Whitmanovou porazil mimo jiné díky hlasům žen a latinskoamerických přistěhovalců o celých 13 procent. A navzdory tomu, že někdejší ředitelka aukčního serveru eBay vedla vůbec nejdražší kampaň v historii Kalifornie - ze své kapsy do ní investovala přes 140 milionů dolarů.

Do astronomické výše se vyšplhaly i náklady na kampaň republikánské kandidátky do Senátu, bývalé ředitelky firmy Hewlett-Packard Carly Fiorinové. Tu navíc podporovaly velké republikánské osobnosti jako John McCain a Sarah Palinová.

Ani jí to ale nebylo nic platné, voliči dali přednost ověřené Barbaře Boxerové, jejíž vítězství bylo pro demokraty zásadní, neboť jim nejspíš pomohlo udržet většinu v horní komoře.

Dluhy a nezaměstnanost

Staronový guvernér Jerry Brown střídá ve funkci slavného, ale dnes značně neoblíbeného Arnolda Schwarzennegra. Bývalý herec a kulturista končí jako jeden z nejméně populárních státních představitelů za poslední půl století (podporuje ho jen 22 procent obyvatel) a v letošních volbách vůbec nekandidoval.

Brown po něm zdědí zadlužený stát s vysokou nezaměstnaností, jehož rozpočet by mohl mít v příštím roce schodek až 19 miliard dolarů. Přesto slíbil, že daně zvýší jen se svolením voličů.

Marihuana zůstane nelegální

Kaliforňané se nicméně s představitelem Terminátora neloučí vyloženě ve zlém. V referendu, které proběhlo zároveň s volbami, odmítli zrušení takzvaného ekologického zákona, který právě odstupující guvernér v roce 2006 prosadil. Zákon, proti kterému se staví hlavně ropné společnosti, stanovuje, že do roku 2020 se musí snížit emise CO2 v Kalifornii na úroveň roku 1990, podporuje rozvoj alternativních zdrojů energie a zavádí v Kalifornii obchod s emisními povolenkami.

V dalším referendu odmítli voliči legalizaci marihuany. Držení drogy a její pěstování je tak v Kalifornii nadále trestné, povolený naopak zůstává prodej marihuany pro léčebné účely. S legalizací souhlasilo 45 procent voličů, proti bylo 55 procent.

Americká média si také kladou otázku, co bude třiašedesátiletý Schwarzenegger dělat po odstoupení z funkce. "Lidé Arnolda stále milují. Může si vybrat, co se mu zachce. Nemá již komu co dokazovat, topí se v penězích a otvírají se před ním téměř neomezené možnosti," řekl agentuře Reuters hollywoodský novinář Howard Bragman.

Schwarzenegger chce řečnit

Zatím nejjasněji se Schwarzenegger o své budoucnosti vyjádřil v jednom ze svých příspěvků na síti Twitter. Před dvěma týdny uvedl, že se chystá řečnit na veřejnosti, možná napsat jednu nebo dvě knihy a dále bojovat za ochranu životního prostředí. Nevylučuje však ani to, že by se vrátil k filmu, pokud „někdo přijde s dobrým scénářem a dobrým nápadem“.

Podle Bragmana již sice svalovec původem z Rakouska nemůže na plátně předstírat, že je mu 35, může si ale ze svého věku dělat legraci. Například tím, že si při akčních scénách bude stěžovat na revma. Zapůsobit by prý také mohl komediální seriál.

"Mohl by například hrát bývalého guvernéra, který se poflakuje po domě, nemá co na práci a přivádí svoji manželku k nepříčetnosti," shrnul Bragman.