Úředníci kalifornských radnic začnou v pondělí v pět hodin odpoledne vydávat povolení k sňatku homosexuálním párům. První svatební obřady se budou konat hned v úterý ráno. V Kalifornii se tak čeká svatební horečka, která v příštích třech letech zvýší podle odhadu příjmy z turistiky a podnikání ve svatebních službách téměř o 684 milionů dolarů.

Sňatky homosexuálů umožnilo před měsícem rozhodnutí kalifornského nejvyššího soudu, který konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví v uzavření manželství je protiústavní.

Studie Kalifornské univerzity předpokládá, že své ano si řekne polovina ze 102 000 kalifornských homosexuálních dvojic, které už nyní žijí v partnerském vztahu. Oproti Massachusetts, kde jsou tyto sňatky povolené už čtyři roky, ale Kalifornie nepožaduje, aby snoubenci měli na jejím území trvalý pobyt.

Proto se očekává, že se do Kalifornie přijede oddat také zhruba 67 000 párů z dalších států USA.

Čtěte také

"Obrovský dopad"

Fotografové, květináři, klenotníci i cukráři, stejně jako restauratéři a majitelé hotelů vidí v nadcházejícím rušném období velkou šanci v jinak těžké hospodářské situaci, citoval deník USA Today předsedkyni kalifornské obchodní komory Sharon Sandowou.

Stejný názor zastává i starosta Palm Springs Steve Pougnet. "Jistě to bude mít obrovský potenciál pro ekonomický dopad na město," uvedl.

Palm Springs spolu se San Fransciskem a West Hollywoodem v aglomeraci Los Angeles patří k městům s nejpočetnější homosexuální komunitou v USA.

Univerzitní studie odhaduje, že svatby gayů a lesbiček vynesou Kalifornii během tří let 64 milionů dolarů na daních a devět milionů na poplatcích za svatební povolení. Díky oživení oboru svatebních služeb by mělo vzniknout asi 2 200 pracovních míst.

Jen z New Yorku se podle studie chystá v příštích třech letech nechat se v Kalifornii oddat 12 000 homosexuálních párů. Ve srovnání s obyvateli dalších států USA budou mít ovšem Newyorčané výhodu, protože jejich manželství budou newyorské úřady uznávat jako každé jiné, a to i přesto, že uzavření sňatku homosexuálů není v New Yorku možné.

O respektování rozhodl guvernér David Paterson, který těsně po vynesení verdiktu kalifornského nejvyššího soudu nařídil, že státní úřady a instituce musejí uznávat veškerá manželství uzavřená v jiných státech, včetně sňatků homosexuálů.

New York tak respektuje manželství nejen z Kalifornie, ale i Kanady, Španělska, Belgie, Nizozemska a Jižní Afriky. Zatím se nechávaly homosexuální páry z New Yorku více méně symbolicky oddávat hlavně v Kanadě, ale často namítaly, že je podivné jezdit do ciziny kvůli tomu, aby mohly naplnit svá práva. Ke svatbě v Massachusetts je nutné, aby tam snoubenci alespoň půl roku žili.

Zatím nejasné zůstává, jak se budou moci newyorští gayové a lesbičky rozvádět. Guvernérovo nařízení se týká státních úřadů, ale nikoli soudů, které se řídí zákony, jež manželství osob stejného pohlaví neznají. Pokud by se měli rozvádět v Kalifornii, museli by podle tamějšího práva alespoň půl roku před podáním žádosti o rozvod mít v tomto státě trvalý pobyt.

Možnost uzavírat manželství ale může lidem stejného pohlaví ještě zrušit chystané listopadové referendum, v němž budou Kaliforňané hlasovat, zda takové sňatky ústavou zakážou.