Víkendová demonstrace radikálních muslimů v severoněmeckém Hamburku, při které účastníci požadovali zřízení chalífátu, pobouřila politiky. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová na síti X napsala, že kdo žádá chalífát, je v Německu na špatné adrese. Poslanec opoziční konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Christoph Ploss vyzval k rychlému zakázání radikálního islámského uskupení Muslim Interaktiv, ke kterému mají blízko organizátoři hamburského protestu.

V Hamburku se v sobotu sešlo asi 1100 lidí, kteří tvrdili, že Německo i v souvislosti s izraelským zásahem v palestinském Pásmu Gazy vede protiislámskou politiku a že muslimové v zemi čelí mediální kampani. S sebou měli transparenty jako „Řešením je chalífát“ či „Německo = diktatura hodnot“. Dav opakovaně na výzvu organizátorů skandoval Alláhu akbar (arabsky bůh je veliký).

Faeserová v reakci na události v Hamburku vyzvala k tvrdému postupu proti podobným akcím. „Vidět v našich ulicích takovéto islamistické demonstrace, to lze jen těžko trpět,“ řekla deníku Tagesspiegel. Na sociální síti X pak napsala, že v Německu mají ženy rovná práva a že v zemi platí demokracie a svoboda vyznání. „Proti islamistické teroristické propagandě a nenávisti vůči Židům tvrdě postupujeme. Kdo chce chalífát, je v Německu na špatné adrese,“ dodala.

Ploss, který ve Spolkovém sněmu zastupuje jeden z hamburských obvodů, chce, aby vláda sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze proti uskupení Muslim Interaktiv zasáhla a zakázala ho. „Zákaz hnutí Muslim Interaktiv už tu měl být dávno,“ napsal na X. Toto hnutí je v Německu v hledáčku tajných služeb, které ho vedou jako extremistické.

Protest v Hamburku kritizují v komentářích také německá média. „Chtějí zrušit demokracii a náboženský stát z doby kamenné označují jako řešení,“ napsal deník Bild. Nejprodávanější německý list si také položil otázku, co ministryně Faeserová hodlá udělat, když si islamisté v Německu dělají, co chtějí.

Magazín Focus si pak povšimnul toho, jak zahalené ženy na demonstraci stály od mužů odděleně a se značným odstupem. „Obzvláště žalostný obrázek,“ poznamenal Focus.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist