Vítězem prezidentských voleb v Kongu se podle předběžných výsledků stal Joseph Kabila.

Současný konžský prezident získal 49 procent z více než 18 milionů odevzdaných hlasů. Hlavní opoziční kandidát Etienne Tshisekedi, který obdržel 32 procent hlasů, výsledek odmítl a prohlásil se za vítěze.

Čísla nyní musí potvrdit ještě nejvyšší soud. Ten zasedne 17. prosince.

Alexis Mutanda, zástupce pro volební kampaň Tshisekediho strany Svaz pro demokracii a sociální pokrok, uvedl, že oznámené výsledky jsou naprosto nepřijatelné. "Můžete se rozhlédnout po Kinshase a zbytku země a uvidíte, kolik lidí s nimi nesouhlasí," prohlásil.

"Považuji tento volební výsledek za provokaci vůči našemu lidu a zcela ho odmítám. Vzhledem k tomu se ode dneška považuji za zvoleného prezidenta Demokratické republiky Kongo," uvádí se v prohlášení, které Tshisekedi zaslal agentuře AFP.

V prohlášení zároveň vyzval mezinárodní společenství k hledání řešení tohoto problému a podniknutí veškerých kroků, které zabrání případnému krveprolití. Své stoupence vyzval k jednotě při dalších akcích.

Opozice tvrdí, že výsledky neodpovídají odevzdaným hlasům. Kabila údajně zvítězil podvodem, a volby by proto měly být anulovány.

Podle mezinárodních pozorovatelů volby sice měly řadu nedostatků, nelze je však považovat za zfalšované. Na většině míst nebyly pozorovány žádné nesrovnalosti.

Nepokoje v Kinshase

Stoupenci Tshisekediho již předem varovali před demonstracemi, pokud bude vyhlášen vítězem voleb z 28. listopadu právě Kabila.

Po oznámení jeho vítězství byla podle AFP slyšet v metropoli Kinshase sporadická střelba. Ulice města, které je považováno za baštu opozice, proto nyní střeží pořádková policie.

Násilné nepokoje vypukly v Kongu už před volbami. O život během nich přišlo nejméně 18 lidí.

Strach z dalších povstání nyní donutil tisíce obyvatel Demokratické republiky Kongo prchnout do sousední země Kongo-Brazzaville.

Kabila rozděluje zemi

Čtyřicetiletý Joseph Kabila byl prezidentem Demokratické republiky Kongo od roku 2001. Do úřadu nastoupil po smrti svého otce. V roce 2006 se v Kongu poprvé od roku 1960 konaly volby se zastoupením více než jedné strany. V těch Kabila prezidentské křeslo obhájil.

Kabila se těší popularitě především na východě země, odkud pochází, a kde mu připisují zásluhy za ukončení tzv. druhé konžské váky. V západní části Konga je méně oblíbený. Místní se domnívají, že mu jde o prosazování zahraničních zájmů, navíc neumí plynně mluvit lokálním jazykem Lingala.

Vedle hlasování o prezidentovi se konaly také teprve druhé volby do parlamentu od skončení krvavé války v letech 1998 až 2003. O 500 křesel v dolní komoře parlamentu - Národním shromáždění - se ucházelo přes 18 000 kandidátů.

Obrovská rozloha Konga byla velkou výzvou pro volební komisi a přípravu voleb. Kvůli špatné přístupnosti některých volebních míst byly k jejich organizaci povolány jednotky OSN s vrtulníky. Díky nim bylo možné distribuovat volební lístky i do odlehlých oblastí.