Nová egyptská vláda pod vedením premiéra Isáma Šaráfa ve čtvrtek v Káhiře složila přísahu. Byla nahrazena více než polovina jejích členů, nově bylo jmenováno 14 ministrů.

Jak konstatuje agentura AFP, v kabinetu zůstalo i přes nátlak veřejnosti několik sporných ministrů, kteří se málo zapojují do reforem nebo jsou spojeni s bývalým režimem prezidenta Husního Mubáraka.

Úkolem nové vlády, jejíž jmenování bylo přesunuto z pondělí kvůli zdravotním potížím premiéra, ale i nejasnostem v rozhodování o postech, je obnovit důvěru ve vedení země a provést slibované změny po odchodu Mubáraka v únoru.

Noví ministři složili přísahu před polním maršálem Muhammadem Husajnem Tantávím, který předsedá Nejvyšší radě ozbrojených sil. Ta převzala správu Egypta po Mubárakově rezignaci.

Premiér Šaráf pak v televizním projevu podle agentury AFP prohlásil, že odpoví na požadavky demonstrantů, i když je to "těžké". Slíbil mimo jiné založit úřad pro boj s korupcí, která byla jedním z hnacích motorů zimního povstání. Vzniknout by prý mohl do měsíce.

Káhira prý také jmenuje poradce pro lidská práva a ochráncům lidských práv umožní kontrolovat, jak jsou dodržována práva vězňů v káznicích, citovala z projevu agentura Reuters.

 

Dosavadního ministra zahraničí Muhammada Urabího ve funkci nahradil další karierní diplomat Muhammad Kámil Amr. Novým ministrem financí a současně vicepremiérem se stal Házim Bibláví.

 

Dva vládní činitelé, jejichž odchod důrazně požadovali protestující z káhirského náměstí Tahrír, zůstávají na svých postech: ministr spravedlnosti Abdal Azíz Gindí a ministra vnitra Mansúr Ísáví. Další dva ministři bývalé Mubárakovy vlády zůstávají na jiných postech v novém kabinetu. Zrušeno bylo místo šéfa památek.

Změny ve vládě doprovází nátlak demonstrujících, kteří již dva týdny zůstávají na káhirském náměstí Tahrír a požadují urychlení reforem a odchod činitelů spojených s bývalým Mubarakovým režimem.