Vládu egyptského premiéra Isáma Šaráfa v neděli opustili další dva členové. Ministr obchodu Sámir Sajíd a ministr financí Sámir Radván tak následovali krok šéfa egyptské diplomacie Muhammada Urabího, který rezignoval v sobotu.

Šaráf chce v pondělí představit obměněný kabinet, aby zastavil nejnovější vlnu protivládních protestů, které už týden trvají v centru Káhiry. Premiér všechny demise přijal.

Šaráf stanul v čele vlády v březnu za všeobecné podpory ze strany odpůrců sesazeného prezidenta Husního Mubáraka. Nyní čelí rostoucí vlně nespokojenosti. Egypťané upozorňují, že řada ministrů přechodného kabinetu zastávala významné posty i za Mubáraka, a žádají jejich odchod.

Podle oficiální tiskové agentury MENA již o chystaných změnách v kabinetu informoval armádu, která zemi po svržení Mubáraka vládne. Počítá prý s výměnou asi 15 ministrů.

Jako nového ministra financí pak premiér v neděli vybral Házima Biblávího, píše agentura Reuters. Tento čtyřiasedmdesátiletý ekonom dosud působil jako poradce Arabského měnového fondu v Abú Zabí. Šaráf ho v sobotu určil také jedním ze dvou místopředsedů vlády.

Druhým se stal pětasedmdesátiletý politický veterán Alí Silmí z Nové vafdistické strany. Má být odpovědný za "politický rozvoj a demokratickou transformaci". Silmí byl státním ministrem už v 70. letech za prezidenta Anvara Sadata. Zatím se neobjevily spekulace, kdo by na postu šéfa diplomacie mohl nahradit Urabího.

Poslední několikatisícová demonstrace se na káhirském náměstí Tahrír konala v pátek. Lidé požadují především urychlení demokratických reforem a stíhání osob zodpovědných za násilné potlačení protestů, při kterých zemřelo několik tisíc lidí.

Po oznámení Mubárakovy rezignace se do čela Egypta dosatla Nejvyšší rada ozbrojených sil (SCAF), jejíž předseda Muhammad Husajn Tantáví je hlavou státu a jmenuje předsedu vlády i ministry. Volby nového prezidenta se mají konat letos na podzim.