Libyjské vládní síly údajně chtějí opustit Misurátu a jednání i boj s povstalci zde přenechat členům místních kmenů. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na libyjské vládní zdroje.

Důvodem stažení vojáků mají být vzdušné útoky NATO i příliš dlouhá doba bojů. Rebelové však podle DPA nevěří, že vojáci opravdu odejdou. Někteří příslušníci vládních sil však agentuře Reuters v sobotu sdělili, že dostali rozkaz se stáhnout.

Třetí největší libyjské město Misuráta leží asi 200 kilometrů východně od Tripolisu a je nejvýznamnější baštou povstalců na západě Libye. Vojáci ho obléhají již osm týdnů.

"Před libyjskou armádou stojí ultimátum: Když problém v Misurátě (v dohledné době) nevyřeší, vydají se do města lidé z okolních kmenů a budou s povstalci vyjednávat. Pokud to nepomůže, budou s nimi bojovat. (...) Armáda doposud prosazovala operativní jednání, ale to kvůli vzdušným útokům (NATO) není účinné," konstatoval podle DPA Chálid Kaim, náměstek libyjského ministra zahraničí Abdala Atího Ubajdího.

Skupina raněných provládních vojáků v sobotu agentuře Reuters sdělila, že se při pokusu odejít z města dostali pod palbu ozbrojenců. Ráno se městem ozývala střelba a vojáci líčili urputné boje. "Včera (v pátek) nám řekli, abychom se stáhli," řekl Chálid, jeden z 12 raněných vojáků, kteří byli převezeni do nemocnice v Misurátě. Jiný potvrdil, že armáda nad Misurátou ztratila kontrolu.

V sobotu ráno zasáhl letecký útok NATO centrum Tripolisu, kde se údajně skrývá libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Informovala o tom agentura Reuters.

Mluvčí libyjské vlády Músá Ibrahím podle Reuters potvrdil, že vláda již začala příslušníky některých kmenů z okolí Misuráty vojensky cvičit a vyzbrojovat.

Ibrahím rovněž potvrdil, že tři lidé byli zabiti během „velmi silné exploze“ nedaleko předpokládaného Kaddáfího bunkru. Reportéři agentury Reuters žádný výbuch nezaznamenali, ale slyšeli nad městem přelétávat letouny a řinčení skel v oknech.