Pro velkou část světa je neoblomným diktátorem, který prakticky neomezeně vládne celé Libyi a potlačuje jakékoli snahy opozice o zavedení demokratického systému. Pro věrné stoupence ale Muammar Kaddáfí znamená víc. Je to jejich vůdce, kterého chtějí následovat, protože mu zcela a oddaně věří.

Na to, aby v očích veřejnosti byla jeho image stále lepší a lepší, si plukovník najal americkou firmu. A platil jí miliony dolarů za dobře odvedenou práci, píše server televizní stanice CNN.

Tajná PR kampaň, která měla Kaddáfího představovat jako státníka a reformátora, začala v roce 2006. Společnost Monitor Group, sídlící v Bostonu, do operace zapojila i analytiky a bývalé vládní úředníky, již do Libye jezdili přednášet a diskutovat s libyjskými politiky, včetně samotného Kaddáfího.

Podle dokumentů společnosti z roku 2007 poslaných plukovníkovým mužům celá kampaň měla světu pomoci "lépe porozumět Libyi... s důrazem na vznik nové Libye... (a) představení Muammara Kaddáfího jako myslitele a intelektuála".

Jak uvádějí poznámky zveřejněné libyjskou opoziční Národní ligou na internetu, odměna za tuto práci byla štědrá: tři miliony dolarů (přes 51 milionů korun) ročně, z nichž byly placeny konzultace, brífinky i analýzy, stejně jako cesty do Libye, které se každý měsíc uskutečnily nejméně jednou.

Eamonna Kellyho, jednoho z partnerů Monitor Group, společnost nyní vyšetřuje. On ale tvrdí, že program návštěv byl jen malou součástí rozsáhlé kampaně, která měla pomoci vybudovat občanskou společnost počítající s reformami vedoucími k ekonomickému blahobytu celé země a všech lidí a modernizaci vlády. "Nepracovali jsme pro Kaddáfího, ale pro Libyi," tvrdí Kelly.

Novináři psali v rámci programu pozitivní články o Libyi

Pro program se firmě Monitor Group podařilo získat například respektovaného britského novináře Davida Frosta či Francise Fukuyamu, vyučujícího na Stanfordově univerzitě. Půlka účastníků pak prý o své činnosti v Libyi napsala pozitivní články - americký politolog Benjamin Barber v listu Washington Post publikoval článek s titulem Kaddáfího Libye: Spojenec Ameriky?

Jak ale tvrdí samotní účastníci programu návštěv, mysleli si, že jsou placeni za přednášky a rady, uvedla CNN. S účastí souhlasili prý jen kvůli zvědavosti na Libyi jako zemi, která se pomalu začala otevírat Západu a tím pádem i změně. Podle Barbera se od roku 2003, ještě za prezidenta George W. Bushe, připojila k západním mocnostem, bojovala proti Al-Káidě a zatýkala její bojovníky, zaplatila 1,3 miliardy dolarů odškodného za atentát nad Lockerbie a vzdala se zbraní hromadného ničení.

Teď si ale tentýž politolog přeje, aby byl Kaddáfí svržen, ale "tehdy jsme se my i Monitor domnívali, že nastala příležitost pracovat na vnitřních reformách".

Zaplaceno za spolupráci dostal i Joseph Nye z Harvardovy univerzity. Zdálo se mu, že Kaddáfí mění politiku a nové poznatky usnadní reformu jeho vlády. Mezi zaplacenými odborníky je také Richard Perle, lobbista a poradce bývalého ministra obrany. Ten ale napojení a následné informování tehdejšího viceprezidenta Dicka Cheneyho popírá.

Monitor Group dle dokumentů také navrhovala zajištění publikace o Muammaru Kaddáfím. Dílo, které by Libyi stálo 2,9 milionu dolarů, mělo shrnovat jeho názory na demokracii, které by umožnily Západu přesnější posouzení plukovníkových myšlenek.