Egyptský státní žalobce v pondělí oznámil, že nechal zmrazit peníze a majetek svrženého prezidenta Husního Mubáraka a zakázal mu vycestovat ze země. Toto nařízení platí po dobu, kdy budou prošetřovány "stížnosti" proti Mubarakově rodině, dodal.

Rozhodnutí se kromě 82letého Mubáraka, jehož zdravotní stav se podle dostupných zpráv povážlivě zhoršuje, týká jeho ženy Suzanne, synů Ala a Gamala a jejich manželek. Není jasné, kolik peněz rodina dokázala během 30 let Mubárakovy vlády nashromáždit, podle BBC se odhady opozice a protikorupčních organizací pohybují v širokém rozpětí jedné až sedmdesáti miliard dolarů.

Husní Mubárak byl po egyptském prezidentovi bin Alím druhým dlouholetým vládcem, kterého smetla zimní arabská revoluční vlna. Třetím "faraonem", pod kterým se nyní povážlivě třese trůn, je libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, jehož posledním věrným bojovníkům se v pondělí nepodařilo dobýt revolucionáři obsazené město Misuráta. Na protiútok Kaddáfího sil se připravují také rebelové, kteří kontrolují město Závíja západně od libyjské metropole.

Desetitisíce lidí vyšly v pondělí do ulic i v Jemenu, v hlavním městě Saná tábořilo přes noc zhruba 5000 protestujících, kteří se soustředili kolem místní univerzity a skandovali: "Máme jen jeden požadavek: Pád despoty!"

Změnu vlády žádají také ománští demonstranti, kteří zablokovali přístupové silnice k hlavnímu exportnímu přístavu a ropné rafinérii ve městě Suhár. Místní nemocnice podle agentury Reuters oznámily, že počet obětí nedělních střetů mezi protestujícími a policií vzrostl na šest.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist