Rusko v pondělí oznámilo další námořní incident s Tureckem, tentokrát v Černém moři. Turecká loď tam prý odmítala uhnout konvoji ruských plavidel a hrozila srážka, než ruské vojenské čluny donutily tureckého kapitána změnit kurz. Vztahy mezi Moskvou a Ankarou prudce ochladly po sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami.

"Při přemísťování vrtného zařízení kurz konvoje plavidel překřížila neidentifikovaná obchodní loď plující pod tureckou vlajkou. Nehledě na mezinárodní pravidla a normy mořeplavby loď neuhnula z kurzu konvoje, čímž úmyslně vytvořila havarijní situaci.

Radiové spojení kapitán turecké lodi nenavázal, na výzvy neodpovídal," uvedla ve zprávě společnost Černomorněftěgaz. Dodala, že následně hlídková loď ruských pohraničníků a plavidlo ruského námořnictva přinutily tureckou loď změnit kurz.

Nakonec se tak podařilo do ruských teritoriálních vod dopravit dvě vrtné soupravy z naleziště, které se nachází asi 150 kilometrů od anektovaného Krymu. Přemístění velice drahých vrtných souprav do ruských vod se odehrálo "v souvislosti se složitou mezinárodní situací".

Ruská válečná loď Smětlivyj v neděli v Egejském moři střílela na výstrahu, aby zabránila kolizi s tureckým rybářským plavidlem. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že turecké plavidlo nereagovalo na první varování, ale po vypálení střel prudce změnilo kurz a proplulo ve vzdálenosti 500 metrů od ruské lodě. Turecký vlastník rybářské lodi podle serveru Newsru.com celý incident popřel: žádnou střelbu neslyšel, k ruské lodi se nepřiblížil.

Rusko-turecké vztahy jsou těžce poznamenány leteckým incidentem, při němž Turecko v listopadu sestřelilo na syrsko-turecké hranici ruský bombardér, který podle Ankary narušil turecký vzdušný prostor. Moskva to ale popírá, zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického Islámského státu (IS), protože údajně obchoduje s ropou těženou v oblastech, jež IS ovládá.