Azylant Edward Snowden si po několika měsících hledání konečně našel v Rusku práci. Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb prostřednictvím svého advokáta oznámil, že ho zaměstnal jistý komerční ruský internetový portál.

"Bude pracovat pro významný ruský portál," sdělil Snowdenův právník Anatolij Kučerena agentuře Reuters. Z "bezpečnostních důvodů" neuvedl, o jakou webovou stránku se konkrétně jedná.

Už v srpnu Snowdenovi nabídla místo programátora nejpopulárnější ruská sociální síť VKontakte. Podle Kučereny to byla jen jedna z mnoha nabídek. Zahraniční média i přesto spekulují, že Snowden bude pracovat právě tam.

Snowden se letos v létě uchýlil do Ruska z obavy před zatčením, které mu v USA hrozí za vyzrazení informací o činnosti amerických tajných služeb. Azyl v Rusku obdržel Snowden na rok.

V několika světových médiích Američan publikoval podrobnosti o aktivitách americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) při monitorování mezinárodního telefonického a internetového provozu. Informace o špehování, které se nevyhnulo ani evropským státníkům, vyvolaly celosvětový skandál.

Podle advokáta Anatolije Kučereny se Snowden z obavy před odvetou amerických úřadů musí i v Rusku skrývat. Místo jeho pobytu zůstává neznámé, málo informací proniklo na veřejnost o podmínkách, v jakých americký azylant v Rusku žije. Ví se jen, že se učí rusky a hodně cestuje, finanční prostředky mu ale údajně už docházejí.

Nabídky k sňatku i poznávání Moskvy

Do nového místa má Snowden nastoupit v pátek. Několik nabídek na zaměstnání už americký programátor údajně odmítl, stejně jako i "spoustu" nabídek k sňatku.

Ve čtvrtek ruský bulvární server Lifenews.ru publikoval Snowdenovu fotografii. Obrázek Američana zachycuje na moskevském nábřeží, v pozadí je zřetelně vidět největší moskevský chrám Krista Spasitele. Snowden je obklopen dvěma ženami, z nichž jednou je prý Sarah Harrisonová, právnička serveru WikiLeaks, která Snowdena v Rusku doprovází.

Snímek byl pořízen pravděpodobně v létě. Stejný web už dříve uveřejnil snímek muže na parkovišti supermarketu, který byl Snowdenovi velmi podobný.

Nové informace o odposlouchávání nezveřejní

Právo ročního azylu v Rusku dostal Edward Snowden v létě výměnou za slib, že nebude publikovat další informace poškozující bezpečnostní zájmy USA. Vymínil si to sám ruský prezident Vladimir Putin.

Porušit slib prý bývalého pracovníka amerických rozvědek nepřinutí ani skandál s údajným odposloucháváním evropských státníků.

"Snowden žije v Rusku podle ruských zákonů a respektuje dohodu, podle níž během pobytu v Rusku nesmí zveřejňovat žádné utajované informace," řekl podle agentury Interfax Snowdenův ruský advokát Anatolij Kučerena. "A do zahraničí vycestovat nemůže, protože by právo azylu ztratil," dodal právník s tím, že Snowden proto rozhodně nebude reagovat ani na výzvy tajných služeb různých zemí, aby o monitorování komunikace státníků sdělil další informace.

Informace o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) sledovala mobilní telefon německé kancléřky Angely Merkelové, vážně narušily vztahy USA s Německem i celou Evropskou unií. List The Guardian navíc nedávno s odvoláním na Snowdenova zjištění napsal, že terčem amerického sledování bylo až 35 světových státníků.

Schůzka s německým poslancem

Ve čtvrtek se nicméně se Snowdenem v Moskvě sešel německý poslanec za Zelené Hans-Christian Ströbele. A podle magazínu Panorama televizní stanice ARD byla tématem schůzky mimo jiné možnost Snowdenovy spolupráce s německými úřady ohledně vyšetřování špionážní aféry NSA.

"V zásadě je připraven pomoci s objasněním. Musí k tomu ale být splněny podmínky. O tom jsme dlouho diskutovali," prohlásil Ströbele.

Hans-Christian Ströbele, který je zároveň bezpečnostním expertem Zelených, již dříve navrhoval, aby německá vláda buď udělila Snowdenovi politický azyl, nebo ho přinejmenším zařadila do programu pro ochranu svědků.

Němečtí Zelení a postkomunistická Levice navíc požadují vytvoření zvláštního parlamentního výboru, který by se zabýval aférou údajného sledování mobilu kancléřky Merkelové.

Předseda kontrolního výboru Spolkového sněmu Thomas Oppermann ze sociální demokracie (SPD) před několika dny dokonce navrhl, aby si Spolkový sněm předvolal jako svědka samotného Snowdena.