Ruské ministerstvo práce vypracovalo pro státní úředníky manuál, který má posílit jejich odolnost vůči korupci. Úplatkářství označují média ze mor nynější ruské společnosti, který napadá všechny oblasti fungování státu od armády po zdravotnictví.

Mezinárodní organizace Transparency International řadí Rusko mezi 25 nejvíce zkorumpovaných zemí světa.

Ministerstvo navrhuje vypořádat se s problémem úpravou úřednického slovníku. Na ministerském webu se objevil seznam doporučení, který obsahuje nebezpečné slovní obraty.

Těm by se úředník měl vyhnout, pokud se nechce vystavit podezření z korupce a chce-li sám odolat hrozícímu pokušení.

"Vyřešit váš problém je obtížné, ale možné," zní jedna z vět, které by občan mohl chápat jako výzvu k úplatku. Vyhnout by se čestný úředník měl i větám typu "Nějak se dohodneme." "Potřeboval bych od vás pádnější argument" nebo "Co s tím uděláme?" Už vůbec by se v úřednickém slovníku neměla objevit věta "Vaše díky si na chleba nenamažu".

Úředník by si podle ministerstva práce neměl občanům stěžovat na malý plat, neměl by se jim svěřovat se svou (neutěšenou) finanční situací, neměl by si stěžovat na nezaměstnanost příbuzných, ani na náročnost financování studia svých potomků. To vše označuje ministerské doporučení za nepřímou cestu k úplatku.

 

Návrh vyvolal nejednoznačnou reakci médií. Podle rozhlasové stanice Vesti FM je možná prospěšný, ale vztahuje se pouze na úředníky, kteří mají přímý kontakt s veřejností. Poslancům, které stanice k potenciálním korupčníkům také počítá, prý není k ničemu.