Poslanci ruské vládní strany Jednotné Rusko chtějí všechny státní úředníky po dosažení šedesáti let věku podrobit testu na příčetnost.

Podle čtvrtečních zpráv ruských médií tak zareagovali na návrh zákona o zvýšení přípustného věku státních úředníků, který nedávno do Státní dumy poslal prezident Vladimir Putin. Podle jeho doporučení by se hranice pro odchod úředníků do výslužby zvýšila ze 60 na 70 let.

"Lidé s psychickými úchylkami by neměli v úřadech být, neměli by je řídit," řekl listu Izvestija poslanec Franc Klincevič. "Některé psychické poruchy u nás máme za pouhé podivínství, ale tak by to být nemělo. Vždyť v sázce jsou osudy mnoha lidí, nemůžeme si dovolit, aby je ovládali psychicky narušení lidé," konstatoval poslanec.

Podle návrhu by všichni státní úředníci, kteří svůj úřad vykonávají dlouho, měli po šedesátce podstoupit kontrolu u psychiatra, která by odhalila případné poruchy. Někteří poslanci návrh považují za příliš přísný a doporučují, aby testy byly dobrovolné.

Putin poslal návrh na prodloužení činné služby úředníků do parlamentu v úterý. V médiích se s velkým pochopením nesetkal.

"Vypadá to jako další sešup do časů pozdního Sovětského svazu, kdy kádrová stagnace vedla k vládnutí gerontokracie, obávající se jakýchkoliv změn a panující z nemocničních lůžek," napsal ve středu list Vedomosti.

Rusové odcházejí do penze v šedesátce, Rusky v 55 letech, přinejmenším třetina důchodců ale dál pracuje, aby si přivydělali. V případě úředníků zákon o státní službě stanoví, že jen ve výjimečných případech smí úředníkův náčelník posunout hranici pro odchod do penze ze 60 na 65 let.