Ruští obchodníci se zbraněmi vyvezou do Alžírska a Turkmenistánu 150 nejnovějších tanků T-90S, které odmítla odebrat ruská armáda.

Oznámil to v úterý hospodářský list Vedomosti s tím, že tamní režimy jsou "vyděšené" pády autoritářských vládců během takzvaného arabského jara.

Podle expertů 150 tanků stojí nejméně půl miliardy dolarů (asi 9,5 miliardy korun) a Moskva má tak letos šanci v jejich exportu dohnat Peking.

Vývozce ruských zbraní, podnik Rosoboronexport, podle zdrojů deníku ještě loni v létě uzavřel kontrakt na dodávku 30 tanků do Turkmenistánu, na podzim pak následovala alžírská objednávka na 120 kusů T-90S.

Oba kontrakty jsou pokračováním předchozích dodávek deseti tanků stejného typu pro Turkmenistán a 185 obrněnců do Alžírska. Tato země si objednala kromě tanků i další výzbroj pro pozemní vojska za celkem miliardu dolarů.

"Kontrakty následovaly po revolucích v Tunisku a Egyptu a válce v Libyi," konstatoval zdroj blízký vývozci zbraní. Momentálně se prý jedná o vývozu stejných tanků i do Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Indonésie.

Rosoboronexport se zdržel komentáře, stejně tak výrobce T-90S, podnik Uralvagonzavod. Ten však čeká, že letos za své zbraně utrží sedmkrát více než loni.

Předloni se podařilo vyvézt jen 26 kusů T-90S; poslední dvě desítky z dřívějšího kontraktu s Indií, která celkem odebrala 126 kompletních tanků a dalších 226 si zmontovala, a šest kusů do Turkmenistán.

Loni byl zřejmě dodán jeden prapor 30 tanků T-90S do Ugandy, pár kusů do Turkmenistánů a několik bojových podpůrných vozů na tankovém podvozku do Kazachstánu, a tak v těchto letech Rusko v exportu tanků předstihla Čína. Letošní kontrakty mají Moskvě umožnit dohnat na tomto poli Peking.

Ruská armáda stroje nekupuje

S vývozem se podařilo uspět nehledě na "neopatrnou" kritiku z úst ruských generálů, která silně rozladila zbrojovky a exportéra. Loni v březnu si velitel ruských pozemních vojsk v parlamentu stěžoval na předraženost T-90S - za 118 milionů rublů (asi 75 milionů korun) by se prý daly koupit tři německé tanky Leopard. A v listopadu se náčelník generálního štábu nechal slyšet, že T-90S výrazně zaostává za izraelským tankem Merkava.

Výroky však prý byly vytrženy z kontextu a ruská armáda T-90S od loňska prý nekupuje jen proto, že s Uralvagonzavodem má tříletý kontrakt na modernizaci stovek starších tanků T-72, které se tak dostanou na úroveň nejnovějšího typu za čtvrtinu až třetinu ceny nového obrněnce.

Rosoboronexport loni prodal do ciziny zbraně za 10,7 miliardy dolarů (asi 204,5 miliard korun), což je skoro o čtvrtinu více než v předchozím roce, ačkoliv podnik přišel o zakázky za čtyři miliardy dolarů v Libyi, kde se změnil režim. Do dalších let má zakázky za 33 až 35 miliard dolarů (asi 630 až 670 miliard Kč). Zhruba polovinu z hodnoty exportu tvoří letecká technika.