Jako bezpečná se prokázala klinická studie, v jejímž rámci se mladí a zdraví dobrovolníci záměrně nakazili koronavirem za účelem výzkumu nemoci covid-19. S odvoláním na společnost, která výzkum provádí, to uvedla agentura Reuters. Podle vědců šlo o první studii svého druhu na světě.

Model záměrného nakažení zdravých jedinců by se teoreticky mohl stát novým způsobem, jak testovat a ověřovat účinnost léků či vakcín proti původnímu kmeni koronaviru i novým variantám.

V prohlášení to uvedla firma Open Orphan, která klinickou studii uskutečnila spolu s britskou vysokou školou Imperial College London, vládní vakcinační pracovní skupinou a zdravotnickou společností hVIVO.

Británie jako první země světa dala loni v únoru zelenou studii, při které byli dobrovolníci vystaveni koronaviru. Vědci při ní zkoumali například dopady nemoci covid-19 či jaké je minimální množství látky, které u pacientů vyvolá příznaky covidu.

Výzkumníci v rámci studie vystavili původnímu kmeni koronaviru 36 zdravých dobrovolníků a dobrovolnic ve věku 18 až 29 let. Poté je pečlivě sledovali během nařízené karantény a budou v tom pokračovat i po dobu 12 měsíců od chvíle, kdy jim izolace skončila.

Společnost uvedla, že se nevyskytly žádné závažné či nežádoucí příhody. Podle firmy se také ukázalo, že zdraví, mladí dospělí dobře snášejí vystavení koronaviru v rámci klinické studie.

Firma by mohla díky úspěšné klinické studii v letošním roce provést další výzkumy, při kterých vystaví dobrovolníky koronaviru.