Tradiční běh s býky v ulicích severošpanělské Pamplony se letos konat nebude. Město zrušilo oslavy svátku svatého Fermína, o kterých kdysi psal i slavný americký spisovatel Ernest Hemingway. Kvůli pandemii koronaviru se ani jinde ve Španělsku nekoná jindy hojně sledovaná korida.

"Pro býčí zápasy je to katastrofa," řekl pro agenturu AFP Juan Pedro Domenecq Morenes z farmy, kde chová býky určené i pro koridu. Vychovat podobného býka stojí čtyři až pět tisíc eur, tedy 82 až 110 tisíc korun. Až 90 procent této investice může chovatel získat zpět, pokud ho prodá právě na koridu.

Mnozí býci ale místo toho zřejmě skončí na jatkách. Chovatelé tam za ně dostanou jen zlomek ceny. "Váš příjem klesne na nulu, protože máte jen výdaje. Tohle ale není jako továrna, kde prostě jen dočasně přerušíte výrobu, zvířata musíte krmit neustále," dodal Domenecq pro agenturu AFP.

Mnozí "bojoví" býci i chovné krávy tak chovatelé raději prodají na maso. Často je také omezuje věkový limit býků. Aby se koridy mohli zúčastnit, neměli by být starší sedmi let.

"Musíte se přizpůsobit poptávce a ta bude nižší. Ztráty budou vysoké, protože vychovat býka je pro chovatele velmi drahé," doplnil pak pro španělská média Carlos Núñez, šéf Sdružení chovatelů býků na koridu.

Núñez varoval, že celý sektor kvůli pandemii přijde až o 77 milionů eur, tedy v přepočtu o 2,1 miliardy korun. Z toho na jeden z nejchudších španělských regionů, Andalusii, kde se korida pořádá nejčastěji, připadá 34,1 milionu eur (931 milionů korun), doplňuje španělský list La Vanguardia.

"Chovatelé býků určených pro zápasy vytváří tisíce přímých a nepřímých pracovních míst v úzce specializovaných oborech," doplnil Núñez s tím, že vše kolem býků každý rok přinese státu na daních 140 milionů eur.

Sdružení chovatelů býků na koridu proto vytvořilo seznam více než třiceti požadavků, jak by španělská vláda měla celému sektoru pomoci. Zahrnuje například snížení sazby DPH na vstupné na koridu z 10 na čtyři procenta, přímou pomoc pro chovatele nebo podporu pro toreadory bez práce.

Španělská vláda, která nedávno představila svůj plán na postupné uvolňování karantény, počítá s tím, že by se býčí arény mohly otevřít už v první polovině června. Organizátoři ale musí splnit přísné bezpečnostní podmínky. Diváci tak mezi sebou budou muset dodržovat rozestupy.

Obvykle probíhá sezona býčích zápasů od března až do října. Bez práce jsou tak nyní toreadoři i lidé, kteří mají na starosti organizaci koridy. Ztráty počítají i další byznysmeni, kteří kvůli zrušeným festivalům přišli o příjmy.

V částech Španělska, zejména pak na jihu, je korida navzdory kritice ochránců zvířat stále populární. Obvykle ji sledují stovky až tisíce lidí rovnou v býčích arénách nebo třeba společně v barech v televizi.