Pondělním požárem pařížské katedrály Notre-Dame se zabývá pět desítek policejních vyšetřovatelů. Dosud vyslechli na 30 svědků, především dělníky, kteří pracovali na opravách chrámu, a pracovníky ostrahy. Kvůli bezpečnosti ale policisté ještě nejméně pár týdnů nebudou mít přístup do vnitřní části katedrály. Příčina požáru zatím není známá. Francouzská média citují zástupce pařížských hasičů, podle kterých by mohl souviset s projektem renovace špičky kostelní věže za šest milionů eur. "Vyšetřovatelé procházejí množství důkazů, aby zjistili, zda příčinou byla lidská chyba, nebo technické selhání," píše francouzský deník Le Figaro. 

Požár slavné pařížské památky se podařilo uhasit v úterý dopoledne. Velitel zásahu Gabriel Plus uvedl, že na místě  bude dál hlídkovat zhruba stovka hasičů, kteří dohlédnou na bezpečnost požářiště a zaměří se na statiku stavby. Jejich úkolem bude rovněž zaznamenat spolu s odborníky přesný rozsah škod a zajistit bezpečný převoz cenných artefaktů z chrámu.

Výrazně poškozená je konstrukce chrámu a téměř úplně je zničen krov, přičemž některé dubové vazníky pocházely z doby stavby katedrály, tedy ze 13. století. Zřítila se i část klenby v oblasti chóru a 93 metrů vysoká věž nad křížením lodí, uvedl velitel hasičů. Naopak dvě hlavní věže u vchodu do katedrály nakonec oheň neponičil.

Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, které dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě během hašení.

Požár vypukl v pondělí před sedmou hodinou večer. Zhruba po pěti hodinách od jeho vypuknutí francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že to nejhorší se podařilo odvrátit, a slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. V úterním proslovu potom doplnil, že by chtěl mít opravu katedrály hotovou do pěti let. "Notre-Dame znovu postavíme ještě krásnější," dodal šéf Elysejského paláce.

Rekonstrukce centrální věžičky, která se zřítila při požáru, bude vycházet z mezinárodního architektonického konkurzu. Po středeční schůzi francouzské vlády to oznámil její předseda Édouard Philippe. "Konkurz nám umožní rozhodnout, zda je potřeba věžičku rekonstruovat v identické podobě, nebo bude třeba katedrálu opatřit novou věžičkou přizpůsobenou technikám a výzvám naší doby," citovala Philippea televize BFM TV.

Přesná příčina požáru není známá. Úřad pařížského prokurátora vyloučil žhářství či souvislost s terorismem a uvedl, že případ považuje za nehodu. Podle rektora katedrály, biskupa Patricka Chauveta, byla všechno protipožární opatření v chrámu v pořádku.

Při požáru byli lehce zraněni tři lidé, z toho dva policisté a jeden hasič. Statici nyní budou muset určit, nakolik je konstrukce gotického chrámu porušená a zda vydrží, o čemž by se mělo rozhodnout v následujících dnech.

Sčítání škod

Krátce po jedenácté hodině zástupci hasičů uvedli, že konstrukce hořící katedrály zůstane uchráněna od celkové zkázy. Zachráněny byly i dvě čelní věže chrámu. Jednu z nich sice zachvátily plameny, ale jejich šíření se podařilo zastavit. Oheň nicméně zničil dvě třetiny střechy.

Hasiči se teď zaměří na ochlazování stavby a na to, aby z ní dostali další umělecké předměty.

Uchránit před plameny se podle představeného katedrály Patricka Chauveta podařilo především trnovou korunu a roucho svatého Ludvíka, což jsou pro katolické věřící velmi významné předměty. Požár v pořádku přečkalo i rozetové vitrážové okno na severní fasádě.

Osud mnoha dalších artefaktů je však stále neznámý, podle francouzských novinářů se například dosud neví, zda a jak plameny poškodily sousoší Piety na hlavním oltáři, zvony nebo některé vzácné obrazy.

Ověřený seznam zachráněných uměleckých děl zatím neexistuje, o osudu některých artefaktů se navíc stále vedou debaty. Není kupříkladu jasné, zda požár v pořádku přečkala rozetová vitrážová okna na západní a jižní fasádě. Nikdo dosud nepotvrdil ani to, zda je v pořádku socha Madony s dítětem ze 14. století či portrét Tomáše Akvinského ze 17. století.

Zástupce pařížské starostky Emmanuel Grégoire ale stanici BFMTV řekl, že oheň nepoškodil varhany, jedny z nejznámějších a největších na světě. Nástroj s 8 000 píšťalami byl postaven v první polovině 18. století a plameny ho nakonec nezachvátily. Spolu s trnovou korunou se podařilo zachránit i další uctívané relikvie jako například úlomek a hřeb z Kristova kříže. Fotografie silně poškozeného interiéru ukázaly také to, že požár přečkal i obří pozlacený kříž na hlavním oltáři. V troskách byla v úterý nalezena také ozdoba věže nad chrámovou lodí - měděný kohout, v jehož útrobách jsou uchovány relikvie patronů francouzské metropole. Oheň podle francouzského ministra kultury Francka Riestera přečkaly i obrazy, které v pátek převezme muzeum Louvre. 

Kromě poškození ohněm a vysokými teplotami, které dosahovaly až 800 stupňů Celsia, utrpělo vnitřní vybavení i kvůli kouři a vodě během hašení. Právě poškození kouřem bude podle ministra kultury hlavním problémem u většiny obrazů.

"Významné malby v pařížské Notre-Dame neutrpěly ohněm, ale kouřem... Budou moci být přemístěny pravděpodobně počínaje pátkem a převezeny do Louvru, kde budou odvlhčeny a zrestaurovány," řekl v úterý novinářům Riester.

Podle Riestera se zachráněné artefakty shromažďují na půdě pařížské radnice. Fotografie předmětů vynesených z katedrály na Twitteru zveřejnila pařížská starostka.

Požár má na svědomí nejvyšší věž a střechu katedrály. Na záběrech z požáru je vidět, jak se věž hroutí. Následně se zřítila i celá střecha. Ze záběrů z místa je patrné, že hořela i jedna z velkých věží.

Podle mluvčího chrámu shořel celý krov katedrály, který pochází z 19. a 13. století. "Nic z něj nezůstane," řekl mluvčí agentuře AFP. 

Škody na devět století staré památce jsou značné. Generální vikář pařížské arcidiecéze Philippe Marsset, který směl dovnitř kostela v noci nahlédnout, popsal, že prostor vypadá jako po bombardování "Je to 850 let, co byl tento chrám vystavěn, přečkal války, přečkal bombardování, přečkal všechno," citovala šokovaného katolického hodnostáře agentura AFP.

Katedrálu se podle oslovených památkářů však podaří opravit. Rekonstrukce ale bude trvat nejspíš i déle než deset let. Při obnově takto významné stavby ze středověku nelze nic uspěchat a důležité bude využít v maximální míře původní originální technologie. "Rekonstrukce bude určitě trvat déle než deset let. Záleží na kapacitách, jaká technologie bude použitá," řekl například restaurátor Zdeněk Fučík. Opravy katedrály by podle předsedy francouzského sdružení řemeslníků Jeana-Clauda Bellangera mohl také zkomplikovat nedostatek kvalitních tesařů, pokrývačů a kameníků. 

Reakce státníků

Prezident Emmanuel Macron kvůli události zrušil plánovaný projev k národu, ve kterém chtěl představit změny, kterými vláda chce reagovat na protesty hnutí žlutých vest, a v pondělí večer na místo dorazil. "Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal na Twitteru. "Katedrálu Notre-Dame společně znovu vybudujeme," uvedl později viditelně pohnutým hlasem Macron přímo na místě neštěstí. Vyhlásí rovněž mezinárodní sbírku.

Macron kvůli požáru Notre-Dame také pozastavil kampaň svého hnutí Republika v pohybu (LREM) před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Informovala o tom v úterý na Twitteru exministryně Nathalie Loiseauová, která stojí v čele kandidátky.

"Všichni zažíváme chvíli naprostého smutku... Proto až do odvolání zastavujeme kampaň," oznámila Loiseauová. Podle ní se ruší například celý mítink, kterého se ve čtvrtek v Marseille mělo zúčastnit i několik ministrů vlády.

Premiér Édouard Philippe si v úterý povolal několik ministrů, s nimiž bude jednat o konkrétnějších obrysech plánu rekonstrukce katedrály. Pozvání dostal mimo jiné ministr kultury a ministr pro rozpočet.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole.

Mosty v okolí Notre-Dame byly v pondělí večer plné přihlížejících a podle přítomných reportérů se místy ozývaly výkřiky zděšení, jinak lidé zkázu sledovali hlavně mlčky. Někteří se neubránili slzám, jiní zpívali církevní chorály a další se modlili za to, aby se hasičům podařilo katedrálu zachránit.

"Paříž je zohavena. Tohle město už nikdy nebude jako dřív," řekl agentuře AFP třicátník Philippe, který sledoval dílo zkázy uprostřed davu dalších Pařížanů. "Je to tragédie. Pokud jste věřící, je čas se modlit," dodal.

K události se na Twitteru vyjádřil americký prezident Donald Trump. "Je hrozné sledovat masivní požár v katedrále Notre-Dame v Paříži. Možná by mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny," napsal. Francouzské úřady to odmítly s tím, že by takový typ hašení mohl narušit statiku stavby.

Podporu vyjádřila Francii také německá kancléřka Angela Merkelová, předseda Evropské rady Donald Tusk, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i český premiér Andrej Babiš.

"Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy," napsal na Twitteru Tusk. "Dnes jsme všichni s Paříží," dodal.

"Pařížský Notre-Dame patří celému lidstvu. Jaký smutný pohled!" napsal na Twitteru Juncker.

Německá kancléřka označila katedrálu známou také jako Chrám Matky Boží za "symbol Francie a naší evropské kultury".

Vatikán vyjádřil "šok a smutek" nad požárem, který zničil "symbol křesťanství ve Francii a ve světě". Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, "kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci".

Pařížští hasiči zveřejnili záběry, jak hasili požár katedrály Notre-Dame

Pražský hrad je připraven prostřednictvím svých restaurátorských dílen a ateliérů pomoci Paříži s obnovou katedrály. Macronovi to dnes napsal český prezident Miloš Zeman. Současně vyjádřil lítost nad požárem pařížského chrámu, který znamená obrovskou ztrátu středověkého umění i umění a řemesla 19. století. 

"My Češi, jsme v těchto těžkých chvílích myšlenkami s vámi, vždyť Česká republika je stejně jako Francie zemí gotických památek a Prahu podobně jako Paříž zdobí významné středověké chrámy a cenné historické a umělecké stavby. Budeme rádi, pokud vám svou soustrast a sounáležitost budeme moci vyjádřit nejen slovy, nýbrž i činy a konkrétní pomocí," napsal Macronovi Zeman.

"Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ," napsal na Twitteru Andrej Babiš.

"Je to velké neštěstí vidět hořící katedrálu Notre-Dame. Ten pocit smutku i u nás Čechů přetrval po generace, když hořela budova spojená s naší národní historií. Přeji francouzskému lidu, ať se požár dostane rychle pod kontrolu," uvedl na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

"Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu. Pro Francii je to velká rána, zejména nyní v období před Velikonocemi," tlumočila mluvčí ministerstva kultury Martha Häckl vyjádření ministra Antonína Staňka.

V úterý Babiš uvedl, že česká vláda je připravená pomoci Francii při obnově Notre-Dame i finančně, čeká ale na rozhodnutí francouzské vlády o postupu rekonstrukce a organizování sbírky.

"Ministerstvo kultury nyní řeší organizaci respektive uspořádání veřejné sbírky. Sám úřad ji pořádat nemůže, ale může tak učinit státní příspěvková organizace," uvedl Staněk. Zákon podle něj nebrání tomu, aby peníze vybrané na zvláštním bankovním účtu byly převedeny do zahraničí. "O konkrétní možnosti nyní jednáme s ministerstvem financí potažmo s ministerstvem zahraničí a o detailech budeme veřejnost neprodleně informovat," podotkl ministr.

Pomoci s obnovou Notre-Dame by mohli čeští restaurátoři nebo odborníci z Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně, kteří mají zkušenosti s opravami vyhořelého slovenského hradu Krásná Horka, uvedlo ministerstvo. "V tuto chvíli také čekáme na rozhodnutí francouzské strany, jakou další konkrétní formu pomoci bude potřebovat tak, aby pomoc byla koordinovaná a smysluplná," doplnil Staněk.

Generální tajemnice UNESCO Audrey Azoulayová uvedla, že tato světová kulturní organizace poskytne Francii pomoc, aby "zachránila a zrenovovala toto nedocenitelné dědictví".

Na opravu už jsou miliardy

Newyorská nezisková organizace French Heritage Society, která se věnuje ochraně francouzských architektonických a kulturních pokladů, spustila v pondělí internetové stránky s cílem získat peníze na obnovu katedrály. Na internetových stránkách pro organizování pomoci dobrovolných dárců GoFundMe bylo v pondělí zahájeno více než 50 kampaní na pomoc v souvislosti s požárem katedrály, uvedl mluvčí provozovatele stránek John Coventry.

Už v noci na úterý se objevily i první nabídky finanční pomoci z domova i ze zahraničí od bohatých podnikatelů. Francouzský miliardář François-Henri Pinault, ředitel mezinárodní luxusní skupiny Kering, slíbil na obnovu katedrály 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Rodina Arnaultových a její koncern LVMH vyrábějící luxusní zboží v úterý oznámily, že věnují na obnovu požárem poničené katedrály Notre-Dame 200 milionů eur (přes pět miliard korun). Dar ve stejné výši přislíbila také rodina dědičky kosmetické firmy L'Oréal Françoise Bettencourtové Meyersové. Hodnota přislíbených darů dosáhla už téměř miliardy eur (25,7 miliardy korun). 

 

Ohnivé peklo v Notre-Dame: Zkáza, zděšení, šok. Noc v Paříži sledovala Emma Smetana

Notre-Dame je největší náboženský monument Západu, symbol Francie, říká poslanec

Pařížští hasiči zveřejnili záběry, jak hasili požár katedrály Notre-Dame

Ohnivé peklo v Notre-Dame: Zkáza, zděšení, šok. Noc v Paříži sledovala Emma Smetana

Notre-Dame je největší náboženský monument Západu, symbol Francie, říká poslanec