Papež František v neděli přicestoval do Spojených arabských emirátů. Jako první hlava římskokatolické církve tak stanul na půdě Arabského poloostrova, kde se zrodil islám. František od nástupu do funkce téměř před šesti lety vyzývá k dialogu mezi islámem a křesťanstvím.

Letadlo, na jehož palubě papež cestoval, přistálo v hlavním městě Abú Dhabí krátce před 22:00 místního času (19:00 SEČ). Papeže po přistání přivítal korunní princ emirátu Abú Dhabí šajch Muhammad bin Zajd Nahaján. Za jeho doprovodu se František setkal s velkým imámem egyptské mešity al-Azhar šajchem Ahmadem Tajibem, považovaným za hlavu sunnitského islámu, kterého objal.

František v pondělí navštíví Velkou mešitu v Abú Dhabí a zúčastní se soukromé schůzky s muslimskou radou starších. Zavítá i na mezicírkevní setkání v Abú Dhabí, kde bude jednat se sunnitskými představiteli.

Duchovním otcem setkání je šajch Ahmad Tajib. Papež v předvečer své cesty označil Tajiba za svého "přítele a drahého bratra" a ocenil jeho odvahu svolat toto setkání, napsala agentura AP.

V úterý pontifex odslouží v Zajdově sportovním středisku mši, na níž se očekává zhruba 135 tisíc lidí. Na programu má také návštěvu kostela sv. Josefa.

Spojené arabské emiráty jsou islámskou zemí, kterou však podle Vatikánu obývá také zhruba milion katolíků. Na rozdíl od jiných států zde mohou křesťané svou víru volně praktikovat.

Papež František před odletem do SAE vyzval válčící strany v Jemenu, aby dodržovaly mezinárodní dohody a zajistily dodávky potravin obyvatelům této země. SAE jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády.

S napětím se očekává, zda se papež ke konfliktu v Jemenu vyjádří i přímo během své návštěvy. Podle agentury AP se nicméně předpokládá, že František se ve svých výrocích v SAE zaměří na náboženskou svobodu a bratrství.