Přes 106 tisíc účastníků registrovalo francouzské ministerstvo vnitra v sobotu v 17:00 SEČ na demonstracích "žlutých vest", jejichž protestní hnutí je namířeno zejména proti plánu vlády zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Policisté po celé Francii vzali do vazby 130 lidí a v Paříži, kde byly události nejbouřlivější, utrpělo zranění 20 osob včetně čtyř příslušníků pořádkových sil. Francouzský prezident Emmanuel Macron na Twitteru odsoudil násilí ze strany demonstrantů.

Podle ministerstva vnitra uspořádaly "žluté vesty" více než 1600 akcí. Největší protest se konal na pařížské třídě Champs-Elysées, kde bylo v průběhu dne na 8000 lidí. Úřady zde však demonstraci zakázaly a musela zasáhnout policie, která proti demonstrantům použila slzný plyn a vodní děla. Demonstranti se pokusili Champs-Elysées přehradit, ale těžkooděnci je vytlačili k Vítěznému oblouku.

Dav před policejním kordónem postupně narůstal, stejně tak stoupalo napětí, až vypukly střety. Při nich bylo podle televize BFMTV zraněno dvacet lidí, přičemž jeden demonstrant utrpěl těžké zranění ruky. Policie oznámila, že do "zakázané zóny" u Elysejského paláce, sídla hlavy státu, nikdo nepronikl.

Francouzská média informovala také o incidentu na demonstraci v Toulouse, kde dva reportéři údajně čelili "pokusu o lynč". Pracovník televize BFMTV Jean-Wilfried Forquès uvedl, že lidé ve žlutých reflexních vestách na ně křičeli, že jsou "agenti vlády" a "bastardi", načež se z vypjaté situace snažili za doprovodu bezpečnostních pracovníků utéct.

Forquèse se dvěma strážci ale desítky demonstrantů zahnaly do obchůdku, kde za ním vedoucí musela zatáhnout mříž. "Utíkali za mnou, chtěli se vrhnout na novináře," řekl 53letý reportér. Z úkrytu se dostal až poté, co policie rozehnala lidi shromážděné před obchůdkem. Vedení BFMTV incident v centru Toulouse odsoudilo a chování demonstrantů označilo za nepřípustné.

Prezident Macron večer v prohlášení na Twitteru poděkoval policii za odvahu a profesionalitu a odsoudil projevy násilí. "Hanba těm, kdo je (policisty) napadali. Hanba těm, kteří napadali další občany a novináře. Hanba těm, kdo se snažili zastrašovat volené zástupce. V Republice není místo pro takovéto násilí," napsal. 

 

Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že v celé Francii bylo v sobotu zadrženo 130 účastníků protestů, z toho 42 v Paříži. "Právo demonstrovat patří mezi základní práva. Právo narušovat, překážet a ničit bude systematicky trestáno," řekl Castaner na tiskové konferenci.

Z vyprovokování střetů dříve obvinil "ultrapravicové buřiče", kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení. Marine Le Penová se totiž v pátek pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat po Champs-Elysées. Podle agentury AFP se však později ohradila, že k žádnému násilí nikdy nevybízela.

Akcí "žlutých vest" se podle ministerstva vnitra v podvečer účastnilo 106 301 lidí. Deník Le Monde nicméně uvádí, že číslo ministerstva vnitra nelze brát jako zcela exaktní, protože "u hnutí tohoto druhu je těžké stanovovat účast". Aktuální údaje však svědčí o menší mobilizaci, než jakou Francie zažila na začátku protestů 17. listopadu. Tehdy se večer hovořilo o 282 710 protestujících a více než 200 zraněných.

Kromě Paříže se protesty konaly také v regionech. Například na dálnici u Angers na západě země protestující zpomalili dopravu na "hlemýždí" tempo. "Jeďte, je to zdarma. Zaplatí Macron," vybízela motoristy asi stovka demonstrantů, kteří u Laval otevřeli mýtnici, kde se jinak platí poplatky za jízdu po dálnici. Asi 60 žlutých vest demonstrovalo před prefekturou ve městě Aurillac, vypočítal Le Parisien na svém webu. Podle deníku Le Monde se protesty na ostrově Réunion, v Marseille či Bordeaux konaly v klidu.