Katolické Irsko směřuje ke zrušení letitého zákazu interrupcí, jak vyplývá z prvních odhadů výsledku pátečního referenda na základě průzkumu názorů voličů opouštějících volební místnosti. Zatím se ukazuje, že 68 procent účastníků hlasování je pro změnu, 32 procent je proti. Pro odstranění zákazu potratů převažují hlasy žen nad muži: průzkum ukázal, že jich je 70 procent, zatímco mužů 65 procent.

Hlavní skupina odpůrců potratů v Irsku v sobotu přiznala jasnou porážku v pátečním referendu. Šéf komunikace skupiny "Save the 8th", pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty, podle agentury Reuters přiznal, že přesvědčivě zvítězil tábor zastánců povolení interrupcí. "Nevidím žádnou možnost, že by zákon (povolující potraty) nebyl přijat," řekl John McGuirk s odkazem na změnu zákona, kterou by mělo Irsko na základě referenda potraty povolit. Jeho organizace byla v kampani před plebiscitem nejviditelnějším odpůrcem umělého přerušení těhotenství.

Irský premiér Leo Varadkar chce nový zákon povolující v zemi interrupce prosadit do konce roku. 

V reakci na to, že většina Irů v pátečním referendu podle předběžných výsledků odsouhlasila zrušení zákazu potratů, řekl, že příslušný zákonodárný proces potrvá zhruba půl roku.

"To, co dnes vidíme, je vyvrcholením tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních 10 nebo 20 let," řekl Varadkar podle webu listu The Irish Times. Ministr zdravotnictví Simon Harris předtím řekl, že vláda by mohla dát podnět k vypracování zákona v úterý. Přes léto by mohl být zpracován a na začátku podzimu předložen parlamentu.

Největší podíl podporovatelů liberalizace interrupcí podle zeměpisných oblastí je metropole Dublin – 77 procent. Podle věkových kategorií jsou pro změnu nejmladší voliči ve věku od 18 do 24 let: pro zrušení zákazu je jich 84 procent, uvedla agentura IPSO/MRBI, která průzkum vypracovala pro list The Irish Times. Naopak většina voličů starších 65 let je proti.

"Nejde o oficiální výsledek, ale vypadá to dobře," reagovala na odhady irská ministryně kultury Josepha Madiganová. Ministr spravedlnosti Charlie Flanagan to označil za "další velký krok ven z irské temné minulosti".

Trend potvrdil i průzkum agentury RTE, podle níž hlasovalo pro zmírnění omezení téměř 70 procent voličů, přičemž v hlavním městě Dublinu jich bylo dokonce 80 procent.

Potraty jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky. Na základě odhadovaného výsledku referenda hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později.

Volební účast byla podle odhadů zřejmě vyšší než 61 procent, tedy více než v roce 2015, kdy Irové v referendu odsouhlasili uzákonění manželství osob stejného pohlaví.