Dolní komora nizozemského parlamentu v noci na pátek schválila kompromisní verzi asociační dohody Evropské unie s Ukrajinou.

Nizozemci dohodu odmítli v loňském referendu, které nebylo právně závazné. Vláda pak žádala od EU záruky a v lednu předložila návrh zákona k ratifikaci dohody parlamentu.

Pro text v noci hlasovalo 89 poslanců, proti bylo 55 jejich kolegů. Šlo o poslední parlamentní jednání před volbami, které jsou vypsány na 15. březen.

Nizozemsko je jedinou členskou zemí EU, která dohodu o přidružení Ukrajiny k EU neratifikovala.

Žádalo záruky, že ratifikace nebude formální krok na cestě ke členství Ukrajiny v EU a že unii nezavazuje k vojenské pomoci Kyjevu.

V referendu, jež se konalo loni v dubnu na popud euroskeptických kruhů, se proti asociační dohodě vyjádřilo 61 procent Nizozemců, avšak při účasti, která jenom těsně přesáhla práh potřebný k uznání platnosti hlasování.

Po Poslanecké sněmovně musí o dohodě hlasovat ještě Senát, kde současná vláda nemá většinu. Tato volba se ale podle nizozemských sdělovacích prostředků před volbami nestihne.

Na výsledek nočního hlasování reagoval na Facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Děkuji premiérovi (Markovi) Ruttemu a parlamentní většině, že se zaměřili na budoucnost a podpořili projekt, který je výhodný pro všechny," napsal Porošenko.

Jeden z organizátorů referenda naopak sdělil, že "je zjevné, že názor veřejnosti nemá v profesionální politice místo".

Text asociační dohody výslovně zaručuje, že dohoda "není odrazovým můstkem pro přijetí do EU, a to ani v budoucnu, neposkytuje přístup na pracovní trh a neznamená spolupráci obrannou ani finanční".