Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu před poslanci Evropského parlamentu připustil, že Evropská unie zatím není připravena podepsat obchodní dohodu CETA s Kanadou. Brání jí v tom nesouhlas jednoho z regionálních sněmů v Belgii. Tusk ale stále doufá, že před čtvrtečním summitem s Kanadou nastane v této otázce průlom.

"Stále doufám, že Belgie prokáže, že je mistrem konsensu a že se dohodu v brzké době podaří podepsat," řekl Tusk. "Pokud se dohodu s Kanadou uzavřít nepodaří, bude to mít dopady na globální postavení EU. Ale nebudeme předjímat, do čtvrtečního summitu je pořád ještě možný průlom," dodal.

Belgická vláda smlouvu dojednávanou šest let podporuje, nemůže ji ale podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů. Ten valonský dal najevo svůj nesouhlas minulý týden.

Když selhalo úterní šestihodinové vyjednávání, které trvalo pozdě do noci, sešli se představitelé belgických regionů a federální vlády opět ve středu ráno. Po dvou hodinách rozhovory přerušili a hodlají je obnovit kolem 15.00. Jedná se v bruselské rezidenci liberálního premiéra federálního kabinetu Charlesa Michela.

Valonský premiér Paul Magnette varoval, že dosažení dohody nebude jednoduché. "Pokračujeme v diskusích, zůstávají dva důležité body. Je hezké, že jsme v mnoha věcech pokročili, ale pokud zůstanou nevyřešené dva zásadní body, tak se nic nevyřeší," řekl bez dalšího upřesnění odpůrce stávajícího textu připravené dohody EU-Kanada.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Socialista Magnette již dříve uvedl, že mu jde hlavně o lepší ochranu malých belgických podniků před kanadskými koncerny a garanci evropských norem na ochranu spotřebitelů.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera by během středy mohlo být na belgické straně dosaženo dohody, která by odstranila výhrady valonského parlamentu. Nicméně k vyhlídkám čtvrtečního termínu Juncker poznamenal, že "není až tak důležité, kdy dohoda bude podepsána".

Tusk připustil, že občané mají pochybnosti, zda jsou obchodní smlouvy EU v nejlepším zájmu Evropanů a evropských firem. Konstatoval přitom, že bez prokázání této skutečnosti nebude možné další smlouvy dojednávat. "Je velký rozdíl mezi ochranou a protekcionismem," upozornil Tusk a vybídl k modernizaci obchodních nástrojů EU.