Polští řidiči vymysleli způsob, jak obejít zákon a nepřijít o řidičský průkaz ani po vyčerpání přídělu přestupků: nasbírané trestné body "prodávají" cizincům, kteří na oplátku poskytnou své osobní údaje. Zájem podle tisku mají hlavně Ukrajinci. Svérázný obchod na internetu jen kvete.

"Majitel auta se tak lacino může zbavit problému. Za jeden bod se platí od 20 do 30 zlotých (asi 120 až 180 korun)," napsal deník Rzeczpospolita.

Policie zadržela deset lidí kvůli výrobě falešných pasů. Pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu - čtěte ZDE

Dotyčný polský motorista pak předstoupí před dopravní inspekci či před policisty s údaji o zahraničním řidiči, na jehož bedra přesune vinu. Postih cizince je pro úřady v praxi krajně obtížný.

Soudě podle počtu registrovaných zájemců na internetových portálech se každý týden odehraje bezmála tisícovka transakcí.

Zájem pramení ze skutečnosti, že až dvě třetiny polských řidičů příliš nedodržují rychlostní omezení, což je taky hlavní důvod, proč loni 32 000 Poláků přišlo o řidičské oprávnění. Jeho odebrání například hrozí za překročení rychlosti v obci o více než 50 kilometrů za hodinu - a radary bývají na každém rohu.

"Možnost řídit auto není pro mnoho lidí jen otázkou pohodlí, ale doslova živobytí. Těžko se divit, že se snaží zachránit si kůži," vysvětlil Janusz Stoklosa ze sdružení řidičů vehemenci, s níž se jeho kolegové snaží za každou cenu si řidičák zachovat.

Na popularitě získává další trik, kterým si lze pomoci i po odebrání řidičáku. Stačí zajet na Ukrajinu a zaplatit tam ekvivalent 12 000 až 20 000 korun za ukrajinský řidičský průkaz. Na polském úřadu pak řidič na základě ukrajinského dokladu dostane polský řidičák.

Právníci ovšem před nelegálními metodami varují: za uvedení falešných údajů totiž hrozí až osm let za mřížemi.