Francie usnadní situaci zahraničním společnostem přicházejícím do země podnikat. Zaměstnancům, kteří do Francie přijdou ze zahraničí, nabídne nejpříznivější daňové podmínky v Evropě.

Opatření, která ve středu oznámil premiér Manuel Valls, mají zvýšit atraktivitu Paříže a po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii mají přilákat finanční místa z Londýna, napsaly agentury AFP a Reuters.

Britské referendum "vyvolalo vlnu šoku pro evropské občany všeobecně, ale také mnohem konkrétněji pro mnoho firem sídlících ve Spojeném království", uvedl podle AFP Valls v projevu adresovaném představitelům finančního sektoru v Paříži. "V tomto novém prostředí, které se rýsuje, chceme atraktivní Francii," prohlásil na konferenci věnované podpoře Paříže coby finančního centra.

Pro zahraniční firmy, které budou chtít podnikat ve Francii, vláda zřídí kontaktní místo, kde budou moci vyřídit administrativu. Ve školách vznikne tolik tříd s výukou v cizích jazycích, kolik bude třeba, aby děti zahraničních zaměstnanců "mohly sledovat vyučování v rodném jazyce", řekl premiér. A pokud jde o daňové úlevy pro zahraniční pracovníky ve Francii, ti je budou moci uplatňovat prvních osm let pobytu ve Francii místo současných pěti.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Valls také potvrdil snížení podnikové daně, jejíž sazba postupně klesne na 28 procent ze současných 33 procent, napsala AFP.

Britský ministr financí George Osborne dal po šokujícím výsledku červnového britského referenda na srozuměnou, že má v plánu snížit britskou firemní daň na méně než 15 procent. V současnosti odvádí firmy na dani z příjmu rovnou pětinu. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v reakci prohlásil, že Berlín si nepřeje soutěž ve snižování daní v Evropě.