Chorvatský parlament se v pondělí podle očekávání rozpustil, aby po čtvrtečním pádu vlády umožnil konání předčasných voleb. Oznámila to agentura Reuters. Mimořádné parlamentní volby by se mohly konat zřejmě už v září.

Minulý čtvrtek poslanci odhlasovali odvolání bezpartijního premiéra Tihomira Oreškoviče, což automaticky znamenalo i pád jeho vlády. O konci kabinetu poslanci rozhodli drtivým poměrem hlasů 125 ku 15. Už v pátek vyzvala parlament k rozpuštění prezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová poté, co jednala se zástupci všech hlavních politických stran.

Podle ústavy by politické strany měly začít vyjednávat o nové vládě. Pokud se na novém kabinetu do měsíce nedohodnou, půjdou Chorvati k volbám. Pravděpodobnost jejich konání potvrdila i Grabarová Kitarovičová, podle níž žádná ze stran nemá potřebnou parlamentní podporu, která by sestavení nové vlády umožnila.

Chorvatsko se potýká s vážnými hospodářskými problémy, země je silně zadlužená a míra nezaměstnanosti dosahuje 15 procent. Politika dosavadní vlády byla terčem kritiky ze strany Bruselu.

ZAHRANIČÍ NA TWITTERU

Zahraniční rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.

Vleklou krizi koaliční vlády, která zahájila činnost teprve na konci ledna, způsobila aféra kolem jejího místopředsedy Tomislava Karamarka. Chorvatský list Nacional v květnu obvinil Karamarka ze střetu zájmů. Jeho manželka totiž údajně dostala za konzultační služby 60 tisíc eur (1,6 milionu korun) od lobbisty maďarského ropného koncernu MOL, který spolu s chorvatským státem ovládá chorvatskou rafinerii INA. Karamarkův střet zájmů poté potvrdil i příslušný chorvatský dozorový úřad.