Německý soud v Kolíně nad Rýnem se v úterý podle agentury DPA postavil na stranu šéfa jednoho z největších evropských nakladatelství Axel Springer Mathiase Döpfnera ve sporu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten Döpfnera pohnal před soud kvůli tomu, že se nakladatel nedávno v otevřeném dopise přihlásil k básni německého satirika Jana Böhmermanna, která Erdogana zesměšňuje.

Böhmermann na konci března ve veřejnoprávní televizi ZDF přednesl báseň, která obsahovala řadu vulgarismů a líčila tureckého prezidenta Erdogana třeba jako člověka, který porušuje lidská práva, ale také provozuje sex se zvířaty. Německý satirik básní reagoval mimo jiné na případy porušování svobody vyjadřování a tisku v Turecku.

Pětatřicetiletý satirik a moderátor nyní čelí trestnímu stíhání kvůli urážce zahraniční hlavy státu.

Není ale jediným, kdo se kvůli případu dostal do problémů. Potrestání chce totiž Erdogan také pro šéfa nakladatelského domu Axel Springer, který v dubnovém otevřeném dopise vyjádřil solidaritu s Böhmermannem a podpořil satirikova slova, k nimž se "plně a zcela připojil".

Kolínský soud ale v úterý návrh Erdoganova právníka Ralfa Höckera ve zrychleném řízení odmítl a odkázal přitom na právo Döpfnera na svobodné vyjádření názoru. Döpfnerovi podle soudu nešlo o další šíření urážek, ale o zapojení se do veřejné debaty.

Kauza však nemusí úterním výrokem skončit. Právník Höcker chce totiž Erdoganovi doporučit, aby šel s případem i do hlavního řízení.

Agentura Reuters připomíná, že turecký prezident je známý svou citlivostí na kritiku. Od jeho nástupu do funkce v roce 2014 začali turečtí vyšetřovatelé řešit 1800 případů týkající se možné urážky Erdogana.

Německé právo umožňuje trestní stíhání za urážku zahraniční hlavy státu. V takovém případě ale musí o vydání k trestnímu stíhání rozhodnout vláda, což se v případě Böhmermanna stalo. Na německou kancléřku Angelu Merkelovou se kvůli tomu snesla vlna kritiky. Vláda se nyní chystá zákon zrušit, je prý zastaralý.

Podle Erdogana EU chrání teroristy

Erdogan mezitím v úterý ve svém projevu v Ankaře opět obvinil evropské státy z poskytování útočiště politickým křídlům teroristických organizací působících v Turecku. Zároveň označil za černý humor výhrady Evropské unie k zaváděným protiteroristickým zákonům v Turecku, které i podle nevládních organizací porušují lidská práva. 

"Čekáme především, že země EU upraví svoje zákony, které podporují terorismus," řekl Erdogan v narážce na politické zastoupení organizací hájících zájmy kurdské menšiny v Turecku.

"Evropské země i nadále zůstávají bezpečnými útočišti pro politická křídla teroristických skupin. To, že EU kritizuje naši zemi ohledně definice terorismu, je proto černý humor," dodal.

Minulý týden po nečekaném oznámení premiéra Ahmeta Davutoglua, že opouští svou funkci, Erdogan prohlásil, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění. Zmírnění těchto zákonů je ale součástí sedmi desítek požadavků EU, jež musí Ankara splnit, pokud chce bezvízového styku a obnovení rozhovorů o vstupu do EU dosáhnout.