Někdejší polský prezident Lech Walesa ve středu popřel autentičnost spisů, které zaznamenávají jeho práci pro komunistickou tajnou policii. Bývalý vůdce protestního odborového hnutí Solidarita odmítl, že by se složka agenta s krycím jménem Bolek týkala jeho. Informovala o tom polská agentura PAP. Polští vyšetřovatelé hodlají prozkoumat autentičnost jeho podpisu, který dokumenty obsahují.

Walesa se ve středu vydal do varšavského sídla Institutu národní paměti (IPN), který se věnuje vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, aby se vyjádřil k dokumentům objeveným v únoru ve vile posledního komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Spis agenta Bolka obsahuje 575 stran, většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některá z nich přímo Bolkem.

"Pan prezident vypověděl, že žádný z dokumentů, které mu byly ukázány, nenapsal ani nepodepsal," řekl PAP Walesův zmocněnec Jan Widacki.

Walesa, který nařčení ze spolupráce s tajnou policií v minulosti opakovaně odmítl, posuzoval dokumenty v roli svědka ve vyšetřování jeho případu, které bylo znovu otevřeno po únorovém objevení dokumentů. Jeho výslech trval tři hodiny.

Podle záznamů z Kiszczakova bytu spolupracoval Bolek se Státní bezpečností (SB) intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.

IPN ve středu oznámil, že se obrátí na grafology, aby porovnali Walesovy skutečné podpisy s těmi, které jsou ve složce. Cílem vyšetřování je zjistit, zda byl nositel Nobelovy ceny za mír skutečně informátorem, který donášel zhruba na dvě desítky svých spolupracovníků z gdaňských loděnic, nebo si tajná policie složky svévolně vytvořila bez reálného základu, aby je bylo možno proti němu použít.

Walesu již v roce 2000 zvláštní lustrační soud z obvinění ze spolupráce s SB očistil. Polská společnost je však v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.