Asociační dohoda, která má usnadnit obchodní výměnu mezi Evropskou unií a Ukrajinou, měla vejít v účinnost letos 1. ledna. Musí být ale ratifikovaná všemi členskými státy. Schválilo ji už 27 zemí a stejně tak nizozemský parlament. Ten teď ale bude muset své rozhodnutí minimálně "prodiskutovat". I když je referendum pouze poradní, "ratifikace nemůže pokračovat bez nové diskuse", uvedl nizozemský premiér Mark Rutte.

Obchodní část dohody se už ale začala provizorně naplňovat a je dost dobře možné, že se bude v praxi plnit i nadále, než evropské země a instituce vymyslí, jak dále postupovat. Na to, jak udělat pravidla "flexibilní", jsou v bruselských institucích odborníci.

Nizozemský deník NRC nastínil několik dalších možností, které se budou odvíjet od toho, jak tvrdě bude chtít nizozemský premiér vyjednávat.

Zaprvé by bylo podle deníku možné přidat k asociační dohodě deklaraci, že Nizozemsko nepovažuje dohodu za předstupeň pro vstup do EU, což byla jedna z největších obav těch, kteří ve středečním referendu hlasovali proti smlouvě. Druhá možnost je, že by se Nizozemsko vyňalo z těch částí dohody, které se týkají států. Například že členské země nebudou zpřísňovat požadavky na vydávání pracovních povolení pro Ukrajince. Třetí možností je, že Nizozemci budou chtít celou dohodu "přejednat".

Dopad na Ukrajinu

"Asociační dohoda by nevtáhla Ukrajinu do 21. století. Modernizace je něco, co musí udělat Ukrajinci sami. Je na ukrajinské vládě, podnikatelích a občanech, aby bojovali s korupcí a vytvářeli příležitosti k obchodu. Naše 'ne' má v praxi jen malý efekt na důležité reformy, které musí udělat Ukrajinci sami," napsal v komentáři expert na evropské otázky v prestižním nizozemském institutu Clingendael a vládní poradce Adriaan Schout. Pokud bude Ukrajina chtít, Evropa s ní bude i nadále pracovat na liberalizaci obchodu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už ujistil, že jeho země bude pokračovat ve sbližování s Evropskou unií i přes nepříznivý výsledek nizozemského referenda. Podle něj byl skutečný cíl organizátorů hlasování útok na jednotu Evropy.

I pokud bude mít v praxi nizozemské "ne" jen minimální dopad, protože se bude obchodní část asociační dohody plnit i nadále, může mít dopad psychologický. Ukrajinci bojující za sbližování s unií mohou propadnout deziluzi a proruský sentiment na Ukrajině může naopak posílit.

Dopad na EU

S pravděpodobností hraničící s jistotou se nejedná o "začátek konce Evropské unie", jak uvedl nizozemský pravicový populista Geert Wilders. Euroskeptické strany se ale díky výsledku referenda dále legitimizují a získávají na síle. Jak píše analytický server Eurointelligence, "nizozemské referendum by mělo sloužit jako varování pro ty, kteří pořádají kampaň za setrvání Velké Británie v Evropské unii".

Eurointelligence upozorňuje na to, že průzkumy veřejného mínění jsou v těchto záležitostech velmi nepřesné. V Nizozemsku nedokázaly odhadnout, jak výrazně uspějí odpůrci dohody, ani to, jak vysoká bude účast. Na druhou stranu může výsledek nizozemského referenda aktivizovat proevropsky smýšlející voliče. Ti zatím byli spíše pasivní, nyní ale vidí, že když volit nepůjdou, bude o nich rozhodovat euroskeptická menšina.

Vzrůstají také obavy, že požadavků na referenda bude v Evropě čím dál tím více, což může mít velký dopad na řízení celé unie. Dohody vytvořené 28 vládami a Evropským parlamentem bývají velmi křehké a snaží se být co nejvíce vyvážené. Složité technické detaily, na nichž evropské dohody stojí, ale nejsou pro občany příliš srozumitelné.