Berlín by měl omezit rozvojovou pomoc pro země, jež odmítají přijmout zpět své občany, kteří neúspěšně žádali v Německu o azyl. Deníku Leipziger Volkszeitung to ve čtvrtek řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig. Zároveň podpořil bavorský požadavek na vytvoření tranzitních zón na hranicích, aby bylo možné vypovídat běžence bez vyhlídky na azyl už před vstupem na německé území.

Podle něj je obtížné velkou část běženců z Německa deportovat, protože jim země, odkud pocházejí, odmítá vydat náhradní cestovní doklady. Jen v Sasku je podle Ulbiga přes 500 lidí, jejichž repatriace se z tohoto důvodu zdržuje už několik let.

"Z úředního pohledu by je bylo možné vypovědět okamžitě. Ale když nemají pasy, nemůžeme je posadit do letadla," řekl ministr.

"Pokud ty země nebudou připravené ke spolupráci, musíme vážně mluvit o tom, zda je budeme dál podporovat. Rozvojová pomoc je tady konečně kvůli tomu, abychom těm zemím pomohli, aby tamní lidé vůbec neměli důvod utíkat," řekl Ulbig.

Podle saského ministra je také třeba zajistit, aby lidé, kteří budou s velkou pravděpodobností z Německa vypovězeni, do země vůbec nevstoupili. "U hranic musí vzniknout zóny, kde budou lidé registrováni a všichni, kdo nemají platný pas nebo nemají šanci získat azyl, budou zadrženi a nakonec deportováni," řekl Ulbig. "Považuji to za velmi praktický nástroj pro uklidnění současné situace. Proud uprchlíků musíme bezpodmínečně omezit," dodal.

Ulbig také doporučuje, aby se Německo snažilo odstrašit lidi od toho, aby se na cestu vůbec vydali. Podle něj je třeba v zemích, které Berlín považuje za bezpečné, informovat tamní obyvatele, že v Německu nedostanou finanční pomoc, ale pouze věcné dávky, že v zemi nebudou smět pracovat a že si budou muset hradit náklady na nucený návrat domů.

Při řešení situace běženců, kteří v Německu zůstanou, Ulbig navrhl využít k jejich ubytování nevyužívané byty na panelových sídlištích někdejší Německé demokratické republiky (NDR). Zároveň ale varoval, že nesmí vzniknout ghetta, v nichž budou žít pouze cizinci, kteří by se potom těžko integrovali do německé společnosti. "Nesmíme opakovat chyby, které se v minulosti staly při imigraci v západním Německu," podotkl.

Prezident Spolkového kriminálního úřadu: Vyšetřujeme, zda jsou mezi běženci teroristé

Mezi běženci přicházejícími do Německa možná jsou i lidé, kteří se v Sýrii zapojili do teroristických skupin. Časopisu Focus to řekl prezident Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch. Podle něj kriminalisté vyšetřují zhruba desítku případů, v nichž mají vážné podezření, že se přistěhovalci dopustili v zemi původu vážných trestných činů.

Podle Müncha má BKA zhruba o stovce běženců indicie, že by mohli mít spojitost s terorismem. V naprosté většině případů se podezření nepotvrdila, část uprchlíků ale kriminalisté důkladně prověřují. "Momentálně je to zhruba deset případů, kde vyšetřujeme, zda se někdo podílel na válečných zločinech v zahraničí, nebo byl členem teroristického uskupení. Částečně jde také o používání zakázaných symbolů hnutí Islámský stát," řekl šéf BKA.

Větší bezpečnostní riziko však Münch vidí v tom, že se běžence snaží oslovit radikální salafisté, kteří už v Německu žijí. BKA má informace o několika desítkách pokusů, kdy se salafisté snažili získat běžence na svou stranu. "Je tady nebezpečí, že se mladí muži, jejichž naděje se v Německu nenaplní, někdy připojí k salafistickým skupinám, podlehnou jejich ideologii, radikalizují se a dopustí se násilných činů," upozornil Münch.

S příchodem běženců do Německa však podle šéfa BKA roste také počet krajně pravicových násilných činů. Od začátku roku úřad zaznamenal kolem 600 útoků na ubytovny pro běžence, přinejmenším v 550 případech za nimi stáli pravicoví radikálové a rétorika zaměřená proti běžencům sílí. 

Berlíňan se přiznal k zabití čtyřletého chlapce

Chlapec původem z Bosny a Hercegoviny zmizel 1. října před budovou sociálního úřadu v německé metropoli. V Německu jeho rodina žije už delší dobu. Ve čtvrtek policie zatkla 32letého muže, který se k unesení a zavraždění chlapce přiznal.

Pozůstatky dítěte nalezli vyšetřovatelé ve voze zadrženého. Jejich stav naznačuje, že dítě je mrtvé už delší dobu. Tělo bylo zahrabáno do steliva pro kočky. K pachateli přivedla policii jeho matka, u níž žije v braniborském Jüterbogu. Další podrobnosti o muži, včetně motivu jeho počínání nebo povolání, nejsou známy.

V úterý policie zveřejnila video, které ukazovalo muže ve středním věku, s nímž Mohamed odešel. Oznámila také, že za informace vedoucí k jeho dopadení je vypsaná odměna ve výši v přepočtu víc než půl milionu korun.