Chorvatsko v pátek odpoledne ukončilo blokádu vozidel se srbskou registrací, kterou zahájilo v pondělí zákazem vjezdu srbských kamionů. Záhřeb tak chtěl přimět Srbsko, aby migranty vozilo nejen k hranicím Chorvatska, ale i Maďarska a Rumunska. Bělehrad ve středu večer zavedl odvetné opatření, na které chorvatská vláda reagovala ve čtvrtek rozšířením zákazu na veškerá auta registrovaná v Srbsku. Evropská komise si v pátek od Záhřebu vyžádala vysvětlení blokády.

Během pátku oznámila maďarská vláda, že plot proti migrantům na maďarsko-chorvatské hranici je téměř hotový. Mluvčí kabinetu Zoltán Kovács ve státním rozhlase ujišťoval, že Maďarsko nechce hranice uzavřít, nýbrž chránit, a že oficiální hraniční přechody zůstávají otevřené.

Příliv uprchlíků, kteří do západní Evropy míří takzvanou balkánskou cestou, nezeslábl ani v pátek. Z Maďarska dorazilo na rakouskou hranici mezi půlnocí a 6:30 SELČ asi 4500 imigrantů, ve čtvrtek ráno to bylo zhruba 7500 běženců. Většina z těchto uprchlíků mířila dále do Německa.

Vláda v Záhřebu v pátek uvedla, že ve čtvrtek do Chorvatska přišlo asi 8500 běženců. Od minulé středy, kdy uprchlíci začali volit cestu přes Chorvatsko, přešlo přes tuto zemi už 55 000 lidí.

Situace se podle agentury AFP nemění ani na řecko-makedonské hranici, kterou každý den překračuje kolem 3000 až 4000 běženců, kteří pak míří do Srbska. Srbská pobočka Červeného kříže nicméně zaznamenala zvýšený počet uprchlíků přecházejících přes řecko-bulharskou hranici, což je pro imigranty méně používaná cesta.

Alespoň určitou úlevu do napjatých vztahů mezi Srbskem a Chorvatskem snad přinese zpráva, že chorvatská vláda od 17:00 otevřela hraniční přechody Bajakovo a Tovarnik pro veškerou dopravy, tedy i pro srbská auta, včetně nákladních.

Chorvatsko se omezováním dopravy snažilo Srbsko přimět, aby směrovalo migranty i do Maďarska a do Rumunska a ulevilo tak Chorvatsku zaplavenému množstvím uprchlíků.

O "rychlé vysvětlení" okolností blokády v pátek Záhřeb požádala Evropská unie. Podle mluvčí evropské diplomacie Maji Kocijančičové vzbuzuje krok Chorvatska "vážné otázky".