Na řecký ostrov Kos, kde místní policie v úterý zasahovala kvůli protestům stovek běženců nespokojených s přístupem tamních úřadů, ve středu připlula další nejméně stovka migrantů. Podle agentury AP se desítky lidí vylodily ze dvou gumových člunů, které přistály poblíž letoviska Psalidi. 

Dalších 50 uprchlíků přivezla na ostrov italská loď, která hlídkuje ve vodách Středozemního moře v rámci mise evropské agentury Frontex. V Itálii pokračuje pátrání po více než 60 pohřešovaných běžencích, jejichž loď se v úterý potopila v Sicilském průlivu.

Ostrov Kos v Egejském moři je oblíbeným cílem turistů a v poslední době se potýká s obrovským nárůstem počtu uprchlíků, kteří k jeho břehům připlouvají z jen několik desítek kilometrů vzdáleného Turecka.

Starosta Jorgos Kyritsis už připustil, že místní úřady, včetně policie a pobřežní hlídky, si nejsou schopné s přílivem běženců poradit. Na ostrov proto míří policejní posily.

V úterý nicméně několik stovek uprchlíků na protest proti pomalé administrativě a nevyhovujícím podmínkám zablokovalo hlavní pobřežní silnici. Policisté zasahovali proti demonstrujícím hasicími přístroji a obušky, několik stovek lidí v panice uprchlo.

Situaci na Kosu kritizuje mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, podle níž úřady na ostrově jednají pomalu a část uprchlíků musí nocovat pod širým nebem bez přístupu k vodě či toaletám. "Vývoj situace na Kosu nás hluboce znepokojuje.

Dřívější nečinnost se teď proměňuje ve špatné zacházení s lidmi. Policie začíná používat čím dál větší sílu proti těmto zranitelným skupinám, z nichž většinu... tvoří uprchlíci před válkou v Sýrii a Afghánistánu," uvedl v prohlášení operační ředitel Lékařů bez hranic Brice de le Vingne.

V Itálii pobřežní stráž dál intenzivně pátrá po pasažérech člunu, který se v úterý dostal do potíží na volném moři mezi Libyí a Sicílií. V úterý plavidlo italského námořnictva zachránilo 57 migrantů z potápějící se lodi, dalších 66 lidí, kteří na něm údajně cestovali, je ale nadále nezvěstných, uvedla dnes mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Melissa Flemingová. Celkem během úterý lodi operující poblíž Itálie přispěchaly na pomoc více než 1500 uprchlíkům v nouzi, uvedla agentura Reuters.

Do Řecka od začátku roku dorazilo přes 125 tisíc uprchlíků, což je o 750 procent více než ve stejném období loňského roku. Největší tlak zažívají zejména ostrovy v Egejském moři, jako jsou právě Kos nebo Chios, Agathonisi, Samos a Lesbos, kam přes Turecko míří zejména uprchlíci z válkou zmítané Sýrie.

Řecký premiér Alexis Tsipras proto minulý týden vyzval Evropskou unii, aby s jeho zemí, která řeší hlubokou ekonomickou krizi, projevila větší solidaritu.

Před necelým týdnem se při lodním neštěstí nedaleko libyjských břehů utopily stovky lidí. Do dneška se pohřešuje asi 200 lidí, kteří se za lepším životem do Evropy snažili dostat na zcela přeplněném plavidle. Okolo 370 běženců se podařilo zachránit.

Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do začátku letošního srpna zahynulo během plavby do Evropy přes Středozemní moře dva tisíce lidí, které z jejich domovů v Africe nebo na Blízkém východě vyhnala válka nebo zoufalá ekonomická situace. Cesta z Libye přes moře do Itálie je nejvíce nebezpečná.