Chaos v Eurotunelu mezi Francií a Velkou Británií si v noci na středu vyžádal další oběť. Podle serveru FranceInfo.fr zemřel pod koly kamionu uprchlík ze Súdánu, kterému bylo mezi 25 a 30 lety. Za poslední dva měsíce je to už devátá oběť pokoušející se o proniknutí do Velké Británie.

V noci se přes tunel pokusilo utéct 500 až 1000 migrantů, někteří z nich podle policie i dvakrát, celkem zaznamenala 1500 pokusů.

Předešlou noc auta v tunelu oblehlo rekordních 2000 lidí. Šlo o nejrozsáhlejší pokus za více než šest posledních týdnů, sdělila agentuře AFP společnost Eurotunnel, která je provozovatelem dopravního spojení pod kanálem.

"Byl to nejvýznamnější pokus o vpád za půldruhého měsíce," řekl AFP mluvčí Eurotunnelu. Incident potvrdil i francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Podle agentury AP francouzská policie asi 200 migrantů zadržela.

Podle společnosti Eurotunnel se od ledna pokusilo takto dostat do Anglie téměř 40 tisíc osob.

V Eurotunelu vládne zmatek i kvůli tomu, že zaměstnanci jedné z trajektových společností fungující mezi oběma zeměmi poslední tři týdny stávkují. Pokusy o ilegální přechod do Británie na vlakových soupravách, které převážejí kamiony Eurotunelem, jsou v posledním období každodenní.

"Je to velmi znepokojivé. Úzce spolupracujeme (s Francií)," řekl ve středu podle webu L´Express britský premiér David Cameron. Při nynější návštěvě v Singapuru dodal, že ministryně vnitra Theresa Mayová svolala na středu k této otázce mimořádnou schůzku příslušných ministrů a bezpečnostních představitelů.

Blízkost britského území už léta láká do přístavního města Calais ilegální přistěhovalce čekající na příležitost dostat se do vysněné Británie. Podle nejnovějších oficiálních údajů v oblasti Calais v současnosti táboří asi 3000 lidí převážně z Eritreje, Etiopie, Súdánu a Afghánistánu.

V poslední době jsou na denním pořádku pokusy přistěhovalců ukrýt se v některém z kamionů, které jedou z Francie do Británie. Někteří migranti se snaží proniknout přímo do terminálu před vjezdem do tunelu pod kanálem La Manche, čímž narušují dopravu mezi Francií a Británií.

V noci chrání místo 200 zaměstnanců Eurotunnelu

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová v úterý oznámila, že Londýn na zlepšení bezpečnostních opatření u terminálu Eurotunelu v Coquelles nově uvolní sedm milionů liber (267 milionů Kč). O uvedenou částku tak Británie navýší investici ve výši 15 milionů liber (573 milionů Kč), kterou již dříve slíbila na posílení bezpečnosti přístavu v Calais.

"(Migranti) musí vědět, že neexistuje možnost dostat se přes kanál," uvedla Mayová po úterním jednání se svým francouzským protějškem Cazeneuvem.

Ministr Bernard Cazeneuve ve středu po návratu z Londýna řekl, že policie v oblasti terminálu v Calais je v poslední době posílena o 350 mužů a že v nejbližších hodinách oznámí nová opatření k řešení problémů s imigranty. Vyzval vedení provozovatelské firmy Eurotunnel, aby také posílilo své soukromé bezpečnostní síly a přispělo ke zklidnění situace.

Společnost Eurotunnel reagovala prohlášením, že od začátku roku její ochranka zastavila více než 37 tisíc imigrantů a situace je nyní nad rámec možností společnosti.

"Eurotunnel již několik měsíců upozorňuje příslušné úřady, že počet přistěhovalců v Calais ohromně vzrostl a že to může mít dramatické následky," uvedla společnost podle agentury AFP v textu. V noci na středu prý nasadila na ochranu tunelu svých 200 lidí.

Mluvčí společnosti zdůraznil, že problémy s nelegálními běženci velmi narušují přepravu nákladních aut tunelem pod Lamanšským průlivem. Při odbavování souprav na francouzské straně jsou ve středu zdržení asi půlhodinová, na britské straně v průměru hodinová.