Mnichovský správní soud označil za neplatné rozhodnutí Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) z konce února, jímž spolek vypustil ze stanov požadavek vrácení majetku zkonfiskovaného vysídlencům po druhé světové válce. Uvedly to středeční Lidové noviny s odvoláním na zdůvodnění verdiktu, které má list k dispozici. Rozhodnutí mnichovského soudu není pravomocné.

Organizace, která především hájí zájmy Němců vysídlených z českých zemí, po únorovém shromáždění oznámila, že mění články stanov, jež popisují účely fungování landsmanšaftu.

V dřívějších stanovách se uvádělo, že SL "prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení" a že "hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu nebo na odškodnění za něj". Oba články už v nových stanovách chyběly.

Přestože pro změnu hlasovalo 71,8 procenta členů shromáždění, podle rozhodnutí soudu ani taková většina nestačí, píšou Lidové noviny. "Jedná se o změnu cílů organizace. A v takovém případě je potřeba souhlas naprosto všech členů," citoval z odůvodnění list. Proti návrhu se vyslovilo 19 zástupců sudetoněmeckých spolků a celý proces se vrací na začátek.

Mnichovský soud zamítl změnu stanov už před měsícem, ale vedení SL podle Lidových novin o verdiktu své členy neinformovalo. Sdružení se proti rozhodnutí správního soudu odvolalo. List cituje slova člena rady SL Christopha Lipperta, podle něhož je rozhodnutí soudu "zcela normální právní problém," za kterým prý stojí jen jeden soudní úředník.