Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v pondělí na jednání v Bruselu oficiálně požádá své kolegy ze zemí Evropské unie o pomoc v souvislosti s českým občanem uneseným nedávno v Libyi.

Šéf diplomacie to řekl při příchodu na jednání ministrů zahraničí EU. Mezi tématy pondělních diskusí jsou také otázky vývoje v Africe a to, jak řešit situaci kolem Islámského státu v Sýrii a Iráku.

"Požádám o to, aby jednotlivé země podle svých možností zvážily, jak by nám mohly pomoci. Řešení tohoto případu je pro nás nesmírně zásadní," řekl Zaorálek.

O věci jedná také přímo s některými zahraničními kolegy, například rakouským ministrem Sebastianem Kurzem.

Český občan byl z ropného pole Ghaní unesen společně s občanem Rakouska a také se čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a jedním občanem Ghany. O jejich osudu se zatím nic neví, podle diplomatů je ale pravděpodobné, že za útokem na ropné pole stojí místní "odnož" teroristické organizace Islámský stát.

Česko už své evropské partnery požádalo o pomoc také jiným způsobem, připomněl v pondělí ministr zahraničí, který opakovaně zdůrazňuje, že řešení situace uneseného Čecha je především úkolem pro tajné služby.

"Přesto je vhodné, abych tady oficiálně požádal své kolegy," míní Zaorálek.

Ministr připustil, že informace o celém případu se určitým způsobem sbíhají. Nic ale podle něj není potvrzené natolik, aby to mohlo být sděleno veřejně.

Česko, stejně jako celá Evropská unie, podporuje snahy OSN vedené Bernardinem Leonem o zprostředkování dialogu mezi hlavními frakcemi v Libyi, které se nacházejí v Tripolisu a v Tobrúku.

"Najít řešení mezi těmito dvěma centry moci v Libyi, to je podle mne předpoklad všeho. My si nemůžeme dovolit do toho prostoru vstoupit, protože pro nás není jasné, s kým bychom tam vlastně spolupracovali," poznamenal Zaorálek.