Ukrajinský prezident Petro Porošenko se v pondělí oficiálně obrátil na OSN a Evropskou unii s žádostí o vyslání mírových jednotek na východ Ukrajiny, kde by měly dohlížet na příměří mezi povstalci a armádou. Oznámila to v Kyjevě prezidentská kancelář. Prezident zároveň doručil parlamentu návrh zákona o zvýšení početního stavu ukrajinské armády.

O žádosti do New Yorku a Bruselu promluvil Porošenko poprvé před dvěma týdny na zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany. Podle ukrajinských diplomatů sází Kyjev spíš na spolupráci s EU, protože mise mírových pozorovatelů OSN by mohla v Radě bezpečnosti narazit na ruské veto. Porošenko předpokládá, že dohled nad příměřím, vyhlášeným v polovině února, by v Donbasu mohly vykonávat policejní síly unijních států.

Ukrajina předpokládá, že kontroloři by působili nejen na frontové linii, ale i podél rusko-ukrajinské hranice. Řada zemí je ale vůči podobným návrhům skeptická, protože prakticky identickým úkolem je už na východě Ukrajiny pověřena OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě). Vyslání mírových sil navíc vyvolává odpor Moskvy, stejně jako východoukrajinských separatistů.

Porošenko v pondělí podle agentury Unian rovněž odeslal do parlamentu návrh zákona, který zvyšuje početní stav příslušníků ukrajinské armády na 250 tisíc. Z tohoto počtu by víc než 200 tisíc měli tvořit profesionální vojáci. Podle ukrajinských vojenských expertů má nyní ukrajinská armáda ve zbrani zhruba 180 tisíc mužů.

Ani v posledních 24 hodinách nebyl na východoukrajinské frontě klid, povstalci obvinili armádu z útoku u Doněcku, Kyjev hlásí přeskupování techniky povstalců u Mariupolu. Podle údajů OSN přišlo od počátku proruského povstání loni v dubnu v Doněcké a Luhanské oblasti o život už přes 6000 lidí.

Ministerstvo obrany samozvané Doněcké lidové republiky v pondělí oznámilo, že armáda od neděle porušila příměří nejméně desetkrát. Z děl, tanků a minometů bylo prý hlavně ostřelováno doněcké letiště a nedaleká obec Spartak. Oběti na životech si prý útoky nevyžádaly.

Podle Kyjeva porušují příměří dojednané v polovině února v Minsku povstalci. U města Horlivka se údajně snaží vytlačit ukrajinské jednotky z obranných pozic a ostřelují i civilní objekty z děl a těžkých pěchotních zbraní.

U přístavu Mariupolu, kam bude podle některých ukrajinských analytiků veden příští povstalecký útok, vzbouřenci podle agentury Unian přeskupují síly.

Do Novoazovska, který leží východně od Mariupolu, údajně přesunuli dvacet tanků a budují tam opěrné body. Do oblasti prý dorazilo i zhruba 600 dobrovolníků z Ruska a příslušníků pravidelné ruské armády. V jejich výzbroji je podle ukrajinské agentury i 28 děl.

Vysoký úřad komisaře OSN pro uprchlíky v pondělí v Ženevě oznámil, že od dubna na donbaské frontě zahynulo víc než 6000 lidí.

Jenom v posledních týdnech byly zabity stovky lidí, hlavně v boji o doněcké letiště a železniční křižovatku Debalceve. Podle OSN dochází na Donbasu "k nelítostnému zabíjení lidí a likvidaci civilní infrastruktury".